A BENŐTT KÖRÖM (UNGUIS INCARNATUS) KIALAKULÁSA, TÜNETEI ÉS KEZELÉSE
Amikor a körömlemez oldalsó széle a körömsáncban fellevegősödik, akkor beszélünk a tipikus benőtt körömről. Ez lehet csak a körömsarok problémája, de akár a körömlemez teljes oldalát is érintheti. Fájdalmas, sok esetben gyulladás kíséri, ráadásul a gyulladás miatt nem ritka, hogy a körömsánc szélén vadhús fejlődik.
A benőtt köröm akkor kezelhető a leghatékonyabban, ha tudjuk a kialakulás okát és nincs gyulladásban. Érdemes háromhetente felkeresni a pedikűröst, mert a szúró fájdalom érzése már jelzi, hogy a köröm nyomja a körömsáncot.
A benőtt köröm kialakulásának szervi okai
Egyik oka lehet a veleszületett benövésre hajlamos körömforma. A kanál alakú köröm sajnos már a csecsemőnek is okozhat benőtt köröm problémát. A baba körme feldörzsöli az oldalsó bőrredőt, mely így kisebesedik. Az ilyen veleszületett körömdeformitásnál a legoptimálisabb, ha a körmöt egészen rövidre vágjuk, ügyelve arra, hogy a körömszéleknél ne maradjon szúrós sarok.
Másik oka a láb ortopédiai elváltozásai lehetnek, melyek a körmöket is deformálják. A bütyök és a harántboltozat süllyedése miatt az egymásra forduló ujjaknál nagyon gyakori a benőtt köröm.
A benőtt köröm kialakulásának egyéb okai
1. Szűk hegyes orrú cipők rendszeres viselése
A cipő nemcsak az ujjakat nyomja össze, hanem a körmöket is. A körmök állandó összenyomása megváltoztatja a köröm normál ívét, így lesz belőle benőtt köröm.
2. A köröm mechanikai sérülése
Mechanikai sérülésnek mondhatjuk a helytelen körömvágást és a helytelen körömápolást is. A túl hosszúra hagyott körmök eldeformálódhatnak, benőhetnek, de a körömszél matematikai egyenesre vágása már gyermekkorban okozhat benőtt körmöt.
3. A terhesség és szoptatás
A terhesség harmadik hónapjában a kismama hormonháztartása megváltozik. A kötőszövetek lazábbak lesznek, a testsúly pedig növekszik. Igazából nem változik meg a köröm formája, azaz a köröm nem nő a körömsáncba, hanem az oldalsó bőrredő duzzad meg és gennyes, állandóan váladékozó gyulladás alakul ki.
A körmöt ilyenkor úgy lehet kezelni, mintha benőtt köröm lenne. A hormonok a szoptatás után pár hónappal visszaállnak normál működésükre, akkor ez a tünet magától megszűnik, de a következő babavállalásnál ismét előjön.
4. Lelki problémák
Tudjuk, hogy minden fejben dől el! Bármilyen furcsa a benőtt köröm kialakulása is összeköthető a lelki problémákkal. Ez különösen igaz kamasz fiúgyermekre és a szorongó 20-as éveiben járó felnőttekre.
A körömnövekedési zavarok
A köröm növekedési zavarai kialakulhatnak:
- fejlődési rendellenességek miatt,
- tartós belgyógyászati betegségek miatt,
- rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásaként
- és különböző sérülések miatt.
Ezeket a növekedési zavarokat megszüntetni nem lehet, a körmöket rendszeresen pedikűrös szakemberrel kell kezeltetni.
A benőtt köröm tünetei
- Kezdetben nyomásra fájdalom,
- járás közben is fájdalom jelentkezik,
- duzzanat, bepirosodik a körömsánc,
- gennyesedés, krónikus gyulladás,
- megjelenik a granulációs szövet „vadhús”.
A benőtt köröm kezelése
A kialakulás oka fogja meghatározni, hogy milyen kezelés lesz a leghatékonyabb a deformitás megszüntetésére vagy szinten tartására.
Tipp: Az otthoni lábköröm vágásához is érdemes lenne körömcsípőt használni, amivel a köröm megfelelő formája és hossza is kialakítható. A körmöt és környékét, illetve a körömcsípőt – használat előtt és után – otthon is fertőtleníteni kell!
A pedikűrös szakembernek többféle körömcsípője van azért, hogy minden benőtt körmöt lehetőleg fájdalom nélkül tudjon kezelni. Egyéb speciális körömápoló eszközök és a pedikűr gépek használatával a benőtt körmök kezelése vérzés nélkül elvégezhető. Minden benőtt köröm más okból alakul ki, ezért más lesz a kezelése és más lesz az utókezelése is, ezt jó tudni!
Ha pedikűrös szakemberként szeretnél még többet megtudni a témában, akkor jelentkezz 1 napos online vagy tantermi továbbképzéseink egyikére!