A BENŐTT KÖRÖM ÉS A BABA LÁBAK
Miért alakul ki ez a kellemetlen, úgynevezett benőtt köröm a baba lábán?
Az újszülött baba lábkörme vékony, nem alakultak még ki a köröm ívei, ezért a formája a kanál alakú körömre hasonlít. Sok baba hosszú körömmel születik, de a mai trend szerint 2-3 hetes koráig nem javasolt a körmök rövidítése. Az ő körmöcskéje is folyamatosan növekszik, tehát rövidesen illik vágni a hosszából.
De a szülők nagy többsége nem meri levágni a baba körmeit és igazából nem is tudja, hogyan vagy mivel kellene levágni azokról a pici ujjakról a már eléggé hosszú körmöket. A helytelen körömvágás miatt, pedig már ebben a korban is kialakulhat a kellemetlen fájdalmas, gyulladással járó úgynevezett benőtt köröm.
Hogyan, mikor és mivel kellene a baba körmöket vágni, rövidíteni?
A körmök folyamatosan növekednek, de nem mindenkinek egyforma gyorsasággal. A lábon kb. 3-4 hetente aktuális a körmök rövidítése, de természetesen figyelembe kell venni az egyén köröm növekedési idejét.
A baba boltokban és webáruházunkban is lehet baba körömvágó ollót vásárolni, mely nem hegyes, nem lehet vele a baba ujját megszúrni. Viszont vannak babák, akiknek duci húsos ujjai vannak, nekik a baba ollóval nem lehet a köröm széléhez rendesen hozzáférni, tehát a körömszél ottmarad, ami a vékony bőrt ki tudja lyukasztani. A körmöket matematikai egyenesre pedig nem szabad vágni, mindig az ujjhegy lágy ívét kell követni.
Így kerülhető el, hogy a körömszél belenyomódjon a bőrbe.
A baba olló helyett bőrcsípővel érdemes a pici körmöket vágni. A bőrcsípő ergonometrikus éle illeszkedik a köröm formájához, vékonyságához. Az él kialakításának köszönhető, hogy nem lehet vele szúrni, nem lehet használat közben sérülést okozni, ha valaki megismeri használatát.
Miért alakul ki gennyes gyulladás a köröm környékén és mi ilyenkor a teendő a babáknál?
A köröm környékén gennykeltő baktériumok élnek, melyek ha sérülés alakul ki elszaporodnak, gyulladást okoznak. Ez elkerülhető a köröm megfelelő időben történő, megfelelő formára vágásával.
De, a gennyes a gyulladást minél rövidebb idő alatt meg kell szüntetni! Ezt nem a szomszéd vagy a nagyszülők házi praktikáival kell megtenni, hanem az erre alkalmas korszerű fertőtlenítőszerekkel. Csecsemőknél a 3%-os hidrogén-peroxid oldat vagy az Octenisept sebfertőtlenítő gyakori használata javasolt. A gyulladás megszüntetését követően a bőrbe nyomódott körömszélt bőrcsípővel le kell vágni.
Ha pedikűrös szakemberként szeretnél még többet megtudni a témában, akkor jelentkezz egynapos online vagy tantermi továbbképzéseink egyikére!