Miért alakul ki a bőrkeményedés a lábon és milyen készítménnyel ajánlott azt kezelni?
A bőrkeményedés egy hétköznapi bőrprobléma, bárkit érinthet, hallatán pedig sokan rögtön arra gondolnak, hogy a cipő, papucs viselése vagy a láb ortopédiai elváltozásai miatt alakul ki. De ez nem teljesen így van, ebben a cikkben ennek járunk utána, illetve megmutatjuk, hogy milyen termékeket érdemes használni a már kialakult bőrkeményedésre!
A lábdeformitásról
Tény, hogy a felnőtt emberek – főleg a civilizált világban élők – nagy többségénél már nincs meg az a bizonyos egyenes testtartás, amikor is a láb három alátámasztási ponton támaszkodik, ezért a haránt és hosszanti boltozatok lesüllyednek, a lábujjak kapaszkodó állásba görbülnek, kialakul kalapácsujj, a kellemetlen bütyök, a befelé forduló bokák, és persze ezek miatt a kellemetlen lábfájdalmak.
Ezek a lábdeformitások igazolják azt, hogy az illetőnek sajnos a testtartásával valamilyen probléma van.
Mitől lehet ez? A helytelen testtartástól, az egyoldalú munkavégzéstől, akár az egyoldalú izommunkával járó sporttevékenységtől vagy éppen az életkornak és az egészségi állapotnak nem megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás hiányától.
A nem megfelelő lábbeli szerepe
Amikor a láb deformálódik, akkor bizony a cipő és akár a papucs is nyomást gyakorol a deformálódott láb azon részére, ahol a deformálódás kialakult. A nyomást a bőr irha rétegében lévő idegvégződések érzékelik, és az idegpályán keresztül az ingert a központi idegrendszer megfelelő részéhez eljuttatják. Ott a megfelelő választ szintén az idegpályán keresztül a bőr hámrétegének alsó egy sejtsorból álló bazális réteg henger alakú hámsejtjeihez eljuttatják. A válasz pedig ezeket a sejteket arra utasítja, hogy gyorsítsák fel az osztódási folyamatukat, amit a sejtek el is végeznek. Viszont mivel a bőr hámrétegének többi része ezt a felgyorsult osztódási folyamatot nem képes követni, a bőr felületén lerakódnak az elhalt, itt már lapszerinti hámsejtek és kialakul a bőrkeményedés.
A betegségek és gyógyszerek hatása
Sajnos belgyógyászati betegségek és az egyes betegségekre szedett gyógyszerek mellékhatása is okozhat fokozott szarusodást. Ilyenkor a bőrkeményedés állaga, kialakulási helye kicsit eltér az előbb említett normál elszarusodási folyamattól. Ezeknek a bőrkeményedéseknek a kezelése, eltávolítása fokozott figyelmet igényel a pedikűrös szakembertől és természetesen a lábát otthon ápolótól is. Az ilyen okból kialakuló bőrkeményedések színe, rugalmassága, hidratáltsága, vastagsága eltérő, úgy ahogy a bőr rugalmassága, hidratáltsága is különböző, ezért a kezelésük és az ápolásuk is eltérő.
A bőrkeményedés kezelésére ajánlott készítmények
Az üzletekben sokféle lábápoló krémek, olajak, pakolások széles választékából lehet választani, csak tudni kell melyik készítményben található hatóanyag milyen bőrtípusra jó. Igen lehet, hogy ez most furcsán hangzik, de a láb bőre is különböző bőrtípusú, ezért különböző hatóanyagú lábápoló krémek használata segíti csak a bőr ápolását, szükség szerinti regenerálását.
Milyen gyakran keressük fel a pedikűröst?
A pedikűrös szakembert 4-5 hetente ajánlott felkeresni. Ő a bőrkeményedés szemrevételezése után dönt a leghatékonyabb kezelési módról, a kezelésnek megfelelő eszközök használatáról, a kezelés közben és a kezelés befejezésekor a megfelelő lábápoló anyagok kiválasztásáról. A pedikűrös szakember legjobb szakmai tudása alapján tud a vendégeinek otthoni lábápoló tanácsokat adni, melyeket érdemes megjegyezni és alkalmazni.
Tipp:
A lábápolókészítmények vásárlása és használata előtt érdemes eldönteni, milyen ápolásra vagy regenerálásra van szükség, és azt hogy azt a hatást milyen hatóanyagú készítmény használatával tudjuk hatékonyan elérni!
1. Bőrkeményedés puhítása
Erre javasolt a tengeri só alapú különböző illóolajakkal dúsított lábáztató fürdősó használata. A tengeri só fertőtleníti, puhítja a láb bőrét és természetesen a bőrkeményedéseket is, melyek a pár perces áztatás után otthoni lábápolás során a kézi sarokreszelő valamelyikével óvatos, körkörös mozdulattal heti egyszer eltávolítható.
2. A bőrkeményedés hidratálása
Sok bőrkeményedés felülete nagyon kemény, száraz, emiatt kirepedezik. A repedezett bőr kellemetlen fájdalmas tünete gyakori probléma, mely megszüntethető a Pedi Planet Callus gél rendszeres napi használatával – még a diabéteszes lábaknál is. Ez a hidrogél gyorsan felszívódik, nem hagy fénylő, csúszós felületet, nem ragad, hosszantartó hidratálásával a járás könnyebb, rugalmasabb lesz.
3. Ujjak végén jelentkező bőrkeményedés kezelése
A bőrkeményedés a köröm környékén, az ujjak végén is sokszor kiszárad, megkeményedik. Sok esetben fájdalmas, mert a köröm nyomja. Ilyenkor benőtt köröm kialakulása is előfordulhat. Viszont a benőtt köröm kialakulása ebben az esetben elkerülhető, ha a köröm környékén lévő bőr folyamatos kezeléssel puhán van tartva, erre javasolt a magas UREA tartalmú Pedi Planet Callus spray vagy a Pedi Planet Prevention Oil napi használata.
4. A bizonyos diéták miatt kialakuló bőrkeményedés kezelése
Glutén- vagy laktózérzékenység? Vagy valamilyen más diéta? Az ebből fakadó esetleges ásványianyag-hiány a láb bőrén is meg fog látszódni. A bőrápolás szempontjából a magnézium az egyik nagyon fontos ásványi anyagunk, melyet három módon tudunk a szervezetbe bejuttatni: táplálékkal, táplálékkiegészítőkkel és természetesen a magnézium tartalmú krémekkel. A bőr felszívó szerepének köszönhető, hogy a megfelelő hatóanyagokat hasznosítani tudja.
5. Az életkor miatt kialakuló bőrkeményedés kezelése
Az életkorunkat nem tudjuk és nem is kell letagadni, a kor előrehaladtával azonban kéz és a láb bőre – mint periférián elhelyezkedő testrészünk – sajnos elárulja azt, amit nem szeretnénk. De tehetünk ellene, ha használjuk a természetes anyagokat például a citrusféléket. Az idősödő bőr kiszárad, elvékonyodik, gyakrabban alakul ki kisebb, nagyobb területeken bőrkeményedés, de a napi rendszerességgel használt citrusos hidratáló krém használatával a láb bőrének öregedését lassítani lehet.
6. A repedezett, száraz sarkak kezelése
Ide kell az egyik lábápoló csodaszer: az urea. A Footness sarokpuhító krém 25%-os urea tartalom mellett, körömvirág kivonat, kamilla kivonat és lanolin tartalma rövid időn belül hidratálja, és megújítja a száraz bőrt. Ez a sarokpuhító magas urea tartalmú krém a nagyon száraz bőrápolásához, kirepedezett sarkak regeneráláshoz, ekcémás bőrhidratáláshoz, valamint diabéteszes láb, és érszűkületes lábak ápolásához is ajánlott.
A bőrkeményedés kialakulása
A láb perifériás keringése sok mindentől károsodhat. A nem megfelelő keringés miatt a láb bőre száraz, repedezett lesz. Megszűnik a bőr természetes hidratáltsága, a bőr dehidratált lesz. A bőrt külsőleg kell megfelelő hidratáló krémmel rendszeresen ápolni, táplálni, hidratálni. Fontos, hogy a krém képes legyen hosszú ideig hidratáltan tartani a láb bőrét!
Diabéteszes és érszűkületes lábak ápolása
Diabéteszes lábbőrnél nagyon fontos a megfelelő hidratáltsági szint fenntartása. A diabéteszes betegségben szenvedők vérkeringése ugyanis lassabb, emiatt hamarabb kialakul a bőr kiszáradása, berepedése. A repedésekben pedig elszaporodnak a baktériumok, ez akár fekélyek kialakulásához is vezethet. Diabéteszes és érszűkületes lábak ápolásához speciális kozmetikumokat szükséges használni.
Két hatóanyag, amit érdemes használni!
1. Szalicilsav
Ez a sav a bőrkeményedést megoldja, megpuhítja, de megfelelő mennyiségben a bőrt nem károsítja. A Footness szalicilsavas lábkrém használatától a bőr puhává válik, a bőrkeményedés pedig könnyen eltávolítható lesz.
2. Lanolin
Nem csodaszer, de nagyon hatásos a vízhiányos, száraz, kérges bőr ápolására. A Sanatopic Classic lanolin tartalmú krém például jól alkalmazható pedikűrözés közben, pedikűrözés után és napi használatra is.
Akár szakemberként akár otthoni lábápolásra keresed a megfelelő termékeket, az Aphrodite Webáruházban mindent megtalálsz. Ha elakadnál a választásban élőben szakértő kollégáink a legnagyobb odafigyeléssel fognak segíteni!