Mindent a szeges bőrkeményedésről, azaz a tyúkszemről – 1. rész
A tyúkszem a bőr mélyebb rétegeiből fejlődő megvastagodott elváltozás talpunk bőrén, ami sokszor fájdalmas lehet, megkeserítheti a mindennapokat. Az orvosi nevén clavusnak is nevezett elváltozásnak, több fajtája is ismert, ezeket mutatjuk most be részletesen!
A tyúkszem fajtái
A tyúkszemeket állaguk szerint két csoportba sorolhatjuk: lágy vagy kemény tyúkszemek.
A lágy tyúkszemek
A lágy tyúkszemek leggyakrabban az egyes és a kettes ujjközben alakul ki a láb ortopédiai elváltozása miatt. Színe fehéres, anyaga vizenyős, gumiszerű, mert az ujjak közti nedvesség a kemény kötőszövetet megpuhítja. A szúró fájdalmas érzés mellett igen zavaró az állaga járás közben. Eltávolítása nagyobb körültekintést igényel, mint a kemény tyúkszemé, mert nehezen lehet hozzáférni.
Fontos! A lábujjakat a lágy tyúkszem kezelése közben szétfeszíteni nem szabad, mert a bőr berepedhet. A lágy tyúkszem kezeléséhez érdemes a speciális lábpodológ tyúkszemkiemelő pedikűrös szerszámot használni!
A kemény tyúkszemek
Ez a gyakoribb elváltozás, hiszen a lábon bárhol előfordulhat, a láb statikai szerkezetének megbomlása miatt, felületét pedig lapszerinti bőrkeményedés fedi. A bőrkeményedés eltávolítása után szürkés-fehér vagy sárgás, kemény elszarusodott kúpszerű keményedés látható. Ez a kúpszerű rész okozza a sokszor fájdalmas kellemetlen nyomást. A tyúkszem szeges része nem a bőrben van – nincs gyökere, nem szemölcs –, hanem a bőrt nyomja, ezért eltávolításakor vérzés nem lehet. Vannak, tyúkszemek, amiket nem lehet teljesen eltávolítani, ilyen esetben a fájdalom megszűnéséig kezeli a pedikűrös szakember.
A kemény tyúkszemek fajtái
1. Talpi tyúkszem
Általában bakancs, munkavédelmi cipő vagy otthoni kitaposott papucs okozza, az ujjperc és a lábközépcsontok találkozása fölött alakul ki, ahol a gördülékeny járás miatt a láb intenzíven érintkezik a talajjal.
Kezelés szempontjából két részből áll. A felületén – az életkortól és a láb ortopédiai elváltozásától függően – különböző vastagságú lapszerinti bőrkeményedés alakul ki. A lapszerinti bőrkeményedés alatt található a keményebb fehéres színű szaru, ami a bőr felületén okoz nyomást. A bőr hámfelülete sértetlen, ezért a kezelése közben és után nem lehet vérzés! A nyomást okozó lábbeli cseréjét követően a tyúkszem nem alakul vissza. Viszont amíg a nyomást okozó lábbelit viseli az illető, addig 3-4 hetente kezelést igényel.
2. Ujjközben lévő tyúkszem
Az egyes és a kettes ujjközben – leggyakrabban az öregujj oldalán – alakul ki ortopédiai elváltozása miatt. Sok esetben a harántboltozat-süllyedés miatt az öregujj tengelye mentén kicsit elfordul, majd a kettes ujj kicsit ráfekszik. Ilyenkor az ujjperc ízületek nyomják egymást, ezért kialakul egy kis lapszerinti bőrkeményedés, majd a folyamatos nyomás miatt a lapszerinti bőrkeményedés bőr felőli része megkeményedik, és már ki is alakult a tyúkszem. Rendszeres pedikűrös kezelést igényel, azonban nem jellemző, hogy megszüntethető!
A szezonálisan jelentkező, a négyes és az ötös ujj között, az ötös ujj belső vagy külső oldalán kialakult fájó tyúkszemet pedig cipő, szandál vagy papucs okozza. Mindig csak ugyanaz a lábbeli viseletekor alakul ki, ezért évszakokhoz köthető a tünet megjelenése. Szilikon tyúkszem tehermentesítő használatával ez jól karbantartható.
3. Tüskés tyúkszem
Ezt a fajta tyúkszemet tüskének is szokták nevezni. Általában parányi és fájdalmatlan, de kellemetlen. Önállóan vagy csoportosan fordul elő, leggyakrabban a haránt részen és a talp külső szélén. A bőr simításakor tapinthatók, szúrnak, szemmel nem nagyon vehetők észre. Nehezen lehet megszüntetni, mert általában mindig visszanő, de a pedikűr gép használata hatékony ellene. Kialakulhat harisnya varrásainak mentén, harántboltozaton vagy akár a bőr gyűrődése mentén.
4. Kavicsos tyúkszem
Harántboltozat-süllyedésnél a talp közepén tojás formában kialakult bőrkeményedésekben fordul elő. Sok pici sóderkavicshoz hasonlítható kemény szaru. A lapszerinti bőrkeményedés eltávolításával ezek a kis “kavicsok” szépen kifordulnak, helyükön kis mélyedés látszik pár óráig. Van, akinek fájdalmas, ő úgy érkezik a pedikűrbe, hogy “annyira vártam már hogy ideérjek, olyan, mintha kavicsokon járnék, nagyon fáj”. Van aki pedig észre sem veszi, nem okoz neki fájdalmat.
Kavicsos tyúkszem lehet magányos is a talp bármely részén, ezeken sokszor nincs lapszerinti bőrkeményedés, általában fájdalmat okoznak. Eltávolításukkor itt sem lehet vérzés, mert csak a bőr felületén alakultak ki.
5. Vaszkuláris és neurovaszkuláris tyúkszem
Ezek a tyúkszemek nagyon fájdalmasak, érzékenyek, gyulladásra hajlamosak. A kemény szaru környéke általában duzzadt, piros, tapintásra kicsit meleg. Szabad szemmel kis pötty látható benne, de nagyítós lámpa alatt jól kivehető a rozsdabarnás alvadt vér színe, ami a szarurétegen keresztül a kemény szaruba nyúlt. Nem szabad összekeverni a vírus okozta szemölccsel. Pedikűrös kezelés után a szilikon tyúkszem tehermentesítő használata kötelező.
6. Köröm alatti tyúkszem
A köröm állandó nyomásnak van kitéve a cipőben, így a kicsit megvastagodott keményebb köröm alatt is kialakulhat tyúkszem. Itt nem lesz lapszerinti bőrkeményedés a felületén, csak a szürkésfehér színű szarut lehet esetleg látni. A köröm felületi nyomásra fájdalmas. Kezelése előtt érdemes végiggondolni a köröm növekedését és a kezelést úgy alakítani szakemberként, hogy a köröm tapadását ne károsítsuk. A tyúkszem elhelyezkedése határozza meg, hogy pedikűrös kezelheti-e azt vagy inkább orvoshoz kell-e irányítania Vendégét.