Mi a hypohidrózis és hyperhidrózis? – A verejtékmirigy betegségei a talpon
Előző blog bejegyzésünkben megismertétek a verejtékmirigyek 2 fajtáját, így azt is megtudtátok, hogy miért izzad a talpunk. Most nézzük meg, hogy mi történik, ha ezek a talpon lévő verejtékmirigyek nem úgy működnek, ahogy kellene.
Már a normál verejtékezés is napi félliternyi verejtéktávozást jelent anélkül, hogy észrevennénk vagy akár látható tünete lenne. Igaz, hogy nem a talpunkon és nem a tenyerünkön van a legtöbb számú verejtékmirigy, viszont a homlok mellett ez a két testrészünk a legizzadékonyabb.
A talp szinte mindig nedves a verejtékmirigy normál működése miatt, ez a nedvesség akadályozza meg, hogy a talp bőre kiszáradjon, kirepedezzen, azonban a verejtékmirigyek műkődése felborulhat a talpon, ilyenkor beszélhetünk hypohidrózisról vagy hyperhidrózisról – ismerjük meg közelebbről ezeket a problémákat!
Hypohidrózis, avagy a talpon lévő verejtékmirigyek nem működése
Ilyen esetben a láb bőre kiszárad, mivel az elégtelen keringés miatt a verejtékmirigyek sem fognak működni. Ennek első látható jelei a sarokrésznél lesznek: a bőr felületén sok apró repedés keletkezik, a bőr porzik és a bőr hámlása is látható lesz. Később megjelennek a mélyebb repedések. Megszűnik a bőr állandó nedvességtartalma, a talp bőre pedig kérgessé válik. Ráadásul a diabéteszes lábakon a repedésekből kialakulhatnak akár fekélyek is.
A hypohidrózis kezelése
A legfőbb teendő, hogy a verejtékmirigy nedvesítő hatását kívülről kell napi rendszerességgel pótolni, lábápoló hidratáló krémmel. Fontos tudni, hogy ilyenkor, nem zsírra, hanem vízre van szüksége a láb bőrének! A zsíros krémet a láb bőre ebben az esetben nem tudja hasznosítani.
A verejtéktermelés hiánya eltérő kórképekben, például a pajzsmirigy alulműködésekor, vesebetegségben vagy különböző mérgezésekben (pl. ólommérgezés esetén) is gyakran előfordul.
Hyperhidrózis, avagy a talpon lévő verejtékmirigyek túlzott működése
Már gyermek- vagy kiskamaszkorban kialakulhat – ennek oka ismeretlen – és sokszor felnőttkorig jellemző a kellemetlen tünete. Van, aki a kezén, van, aki a homlokán és van, aki a lábán izzad a normáltól fokozottabban, ilyenkor a kezén, lábán csöpög az izzadság minden különösebb ok nélkül. Emiatt az érintett általában cérnakesztyűben képes csak dolgozni.
Aki a lábán izzad annak sokszor a kellemetlen lábszag is megkeseríti az életét. Gyermekeknél többször kialakul a benőtt köröm, mely gennyes gyulladással jár, ennek kezelése sok esetben bőrsebészt igényel. A gyulladás miatt az ujj eldeformálódik, a köröm sima pedikűrkezeléssel ilyenkor nem kezelhető.
Tippek a hyperdrózis tüneteinek enyhítésére
Sokat segíthet a gyakori cipőfertőtlenítés, illetve a 60 fokon történő zokni- és harisnyamosás, hogy a baktériumok elszaporodását meg lehessen akadályozni. Emellett fokozottan oda kell figyelni a láb rendszeres tisztántartására is.
Ez a bőr is igényel ápolást, de a hidratáló krém felesleges, sőt nem ajánlott, hiszen víz az van bőven! Érdemes azonban gyógynövényes hidrogéleket használni, melyek a természet erejével antiszeptikus hatásúak és gyulladáscsökkentők, ezeket cool géleknek is nevezzük.
A hyperhidrózis kezelése
Évtizedek óta ismert egy hatékony kezelés: a csapvíz-iontoforézis. A Nemzetközi Hyperhidrózis Társaság, azaz a kóros izzadást kezelő orvosok szakmai szervezete régóta javasolja ezt a kezelést. Akkor is hatékony, ha már minden más szokásos kezelési kísérlet (pl. kozmetikumok, gyógyszerek, botox, akupunktúra stb.) kudarcot vallott.
A kezelés veszélytelen, tűszúrás és gyógyszermentes. Enyhe, pulzáló elektromos áramot vezetnek át a problémás terület bőrén. A megfelelő frekvenciájú, intenzitású árammal való kezelés “szétválasztja” a verejtékmirigyek és az őket hibás utasításokkal “ellátó” vegetatív idegek közötti kapcsolatot. Így megszűnik a hibás idegi működés által generált izzadás. Egy kéthetes kúra hetekre megszünteti, de legalábbis jelentősen mérsékli a verejtékezést – ez a módszer szinte minden esetben sikeres!