Miért izzad a lábunk? – A verejtékmirigyek működése és az izzadás
Talán nem is tudunk róla, de normál időjárás mellett is elpárolog a bőrünkön keresztül fél-egy liter folyadék egy nap során, anélkül, hogy ezt észrevennénk. A nagy melegben – izzadás formájában – ennek többszörös a mennyisége!
Azonban még az izzadás szempontjából is eltérőek vagyunk, vannak emberek, akiknek a homlokáról, arcáról, míg másoknak a tenyeréből csorog a legtöbb verejték. Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk a verejtékmirigyekkel kapcsolatban, illetve tippeket is adunk a kellemetlen izzadás elkerülésére!
A verejtékmirigyek a testünkben
A verejtékmirigy egy a testfelszínre ürülő, külső elválasztású mirigy, mely bomlástermékeket választ ki, részt vesz a hőszabályozásban és a bőr savtakarójának kialakításában is.
A verejtékmirigyek száma jóval több, mint a faggyúmirigyeké, általában 2-3 millióra tehető – a legtöbb belőlük a törzsön és a fejen található. Ezért sem meglepő, hogy a legkönnyebben verejtékező terület a homlok, a tenyér, a talp bőre és a hónalj. De nem dolgozik egész nap mind a 2-3 millió mirigy, ezeknek nagyjából 10%-a működik aktívan, 70% készenléti állapotban van, 20%-a pedig pihen.
Érdekes tény, hogy a szervezetből távozó összes nitrogéntartalmú bomlástermék 95%-az a vizelettel távozik és csak a fennmaradó 5%-ot a választják ki verejtékmirigyek.
Miért verejtékezünk?
A verejtékezés fő feladata a test belső hőmérsékletének szabályozása, a belső hőnek a verejtékcsatornákon keresztüli, bőrfelszínre történő elvezetése, mely megóvja a szerveket a túlhevüléstől. Így amikor a szervezet belső hőmérséklete nő vagy a külső hőmérséklet emelkedik aktív sportolás vagy hormonális változások (pl. menopauza) miatt, az serkenti, fokozza a verejtékmirigyek működését. De az, hogy ki mennyire izzad, részben attól is függ, hogy mennyi verejtékmiriggyel rendelkezik.
A verejtékmirigy fajtái
1. Az ekkrin mirigy
Kétféle verejtékmiriggyel rendelkezünk, elsőként ismerkedjünk meg az ekkrin miriggyel, ebből a legtöbb a tenyéren és a talpon van, de nagyobb számban megtalálhatók az arcon, a hajtöveknél is. Ezek a mirigyek a vegetatív idegrendszer szabályozása alatt állnak. A váladékuk színtelen, szagtalan, vízszerű, ami közvetlenül a bőr felszínére ürül. Tulajdonképpen az e mirigyek által termelt váladék 99%-a víz, illetve ásványi sók és némi tejsav van még benne, ami savas vegyi hatást kölcsönöz. Ha valaki megnyalja az izzadt területet, akkor sós ízt fog érezni.
A váladék összetétele:
- víz (99%),
- NaCl (1%),
- kis szénatomszámú karbonsavak (pl. tejsav, vajsav, valeriánsav stb.),
- N-tartalmú bomlástermékek: karbamid, húgysav,
- pH értéke pedig: 3,5.
2. Az apokrin mirigy
Ezek a mirigyek a hormonális rendszer szabályozása alatt állnak, és többek között a nemi szervek, az emlő és a hónalj területén találhatók. Működésük csak serdülőkorban kezdődik el és fokozódik, majd időskorban jelentősen csökken.
Cseppszerű váladékot termelnek, amelyeket nem közvetlenül a bőrfelszínre, hanem a szőrtüszők nyílásához vezetnek ki. Ez a lúgos vegyhatású, tejszerű váladék sokszor kellemetlen szagú, ez adja az ember testszagát. Különösen erős szagú lehet a verejték, ha hosszabb ideig a bőrön marad, mert ilyenkor megindul a bőrbaktériumok általi bontása, a keletkező bomlástermékeknek pedig már kellemetlen szaguk lehet.
A váladék összetétele:
- víz (99%),
- NaCl (1%),
- kis szénatomszámú karbonsavak (tejsav, vajsav, valeriánsav),
- N-tartalmú bomlástermékek: karbamid, húgysav, fehérjék,
- pH értéke pedig: 5,6.
Hogyan szüntethetjük meg az izzadás kellemetlen tüneteit? – 5 hatékony tipp
1. tipp: Tisztálkodjunk megfelelően, rendszeresen – különösen a hajlatoknál!
2. tipp: Viseljünk megfelelő ruházatot, öltözzünk rétegesen, nem túl szoros, jól szellőző ruhaneműkben!
3. tipp: Kerüljük a stresszhelyzeteket, igyekezzünk relaxálni a nap folyamán!
4. tipp: Figyeljünk oda testünkre – például az egészségi állapotunk folyamatos karbantartására és a betegségek megelőzésére!
5. tipp: Végezzünk rendszeresen megfelelő mennyiségű és minőségű testmozgást!