HOGYAN KEZELHETŐ A KISMAMÁK BENŐTT KÖRME?
A terhesség nem betegség, hanem a test más állapota. A hormonális változások, a megnövekedett testsúly, a gyengült kötőszövetek sok kismamánál kellemetlen lábköröm problémát okoz.
A nyirokkeringés változása miatt a láb, vizesedik, ödémásodik. Az ödémás ujjaknál a körmök széle sok esetben a köröm sáncban fellevegősödik, a köröm szél a sánc oldalát nyomja, emiatt a bőr először elvékonyodik, kipirosodik, végül kilyukad.
A körömsáncban élő gennykeltő baktériumok azonnal elszaporodnak. A gyulladás egyre nagyobb, fájdalmasabb lesz. Az ujj megduzzad, a genny fokozódik a fájdalom egyre elviselhetetlenebb lesz. Van olyan kismama, akinél ez a tünet nem csak egy ujjat érint.
Ez a kellemetlen benőtt köröm tünet a szoptatási idő végéig tart, hiszen akkor áll vissza a test hormonális működése. Rossz hír, de a további terhességeknél is általában megjelenik majd ez a probléma. Bár a terhesség ideje alatt gyógyszerek szedése nem ajánlott, de a gyulladást meg kell szüntetni, ebben tud segíteni egy pedikűrös szakember!
Miért nem ajánlott otthon eltávolítani ezt a benőtt köröm részt?
A legtöbb háztartásban nincs normál köröm vágásra alkalmas körömcsípő. A deformált körmök kezeléséhez, pedig speciális kezelést, speciális körömápoló eszközöket kell használni. A lábkörmök kezelése a pedikűrös szakemberek feladata. A kismamáknak érdemes ezért pedikűröst felkeresni, de sokat tehet otthon is azért, hogy enyhítse vagy teljesen megszüntesse a gyulladást.
A megfelelő tisztálkodással és rendszeres fertőtlenítéssel a gyulladás enyhíthető, megszüntethető. Emellett érdemes a pedikűröst háromhetente felkeresni, hogy a körmök mindig megfelelő hosszúságúak legyenek.
A köröm szélét matematikai egyenesre nem szabad vágni. A vágással követni kell az ujj formáját, a kismamák esetében ez különösen fontos azért, hogy a terhesség ideje alatt a köröm ne deformálódjon el!
Miért nem ajánlott rögtön orvoshoz menni?
Az orvos, nem pedikűrös! Nincs körömápoláshoz megfelelő eszköze, ő nem fog körmöt vágni – maximum csak eltávolítani. A kismamának ez egy átmeneti kellemetlen állapot, a körmöt nem szabad műteni sem sebészeti eszközökkel, sem lézerrel.
Mi az, amit ilyenkor egy pedikűrös szakember tehet?
A pedikűrös rendelkezik körömápolásra alkalmas kézi eszközökkel és van vizes pedikűr gépe, amivel precízen tud a körömsáncban dolgozni, és így a nem megfelelő helyen lévő körömszélt eltávolítani.
Ha a köröm hossza és a köröm széle rendszeresen van kezelve, a gyulladás megszűnik vagy ki sem alakul. Mivel bakteriális fertőzés, ezért nagyon fontos, hogy a pedikűrös az eszközeit a korszerű fertőtlenítőszerekkel és fertőtlenítési móddal fertőtlenítse (ennek menete: koncentrátumból készített oldat az ultrahangos tisztítóban, majd UV sterilizáló használata).
A kezelést követően a pedikűrös a körömsáncot tamponálja – ha szükséges – Betadin kenőccsel, algináttal, steril vattával -, amit a köröm környékén lévő gyulladás igényel. Bekötni, beragasztani viszont biztosan nem fogja!
Ha pedikűrös szakemberként szeretnél még többet megtudni a témában, akkor jelentkezz egynapos online vagy tantermi továbbképzéseink egyikére!