Fertőtlenítés a lábápoló szalonban
Fogalmak
Fertőző forrás: Emberi, vagy állati szervezet, amelyben a kórokozó természetes módon tartózkodik és amelyből kijutva közvetlen vagy közvetett úton fertőződhet meg az egyén. (fertőző forrás lehet: beteg vagy kórokozó-hordozó ember, vagy beteg, kórokozó-hordozó állat)
Mikroorganizmus: mikroszkópikus méretű, egy-vagy több sejtű, vagy sejtes szerkezet nélküli élő szervezet (baktériumok, gombák, vírusok)
Fertőtlenítés (dezinfekció): minden olyan eljárás, amely az élő szervezetből – a fertőző forrásból- a külső környezetbe kikerült kórokozók elpusztítására, illetőleg fertőző képességük megszüntetésére irányul.
Megelőző fertőtlenítés: fertőzés terjesztése szempontjából a folytatott tevékenységből eredően különösen veszélyes helyeken, járműveken, valamint anyagok és tárgyak, meghatározott áruk előállításával, szállításával és forgalmazásával kapcsolatos tevékenység megelőző célzattal történő fertőtlenítése, függetlenül attól, hogy adott helyen, helyiségben és időben van-e fertőző beteg
Fertőtlenítő hatás: azok a fizikai, kémiai, fizikai-kémiai tényezők, melyek a mikroorganizmusokkal közvetlenül érintkezve, megfelelő intenzitás és aktivitás mellett, meghatározott időtartam (behatási idő) alatt azok pusztulását, inaktiválódását idézik elő.
Baktericid hatás: baktérium ölő hatás, alkalmazásakor a baktériumok vegetatív formáinak pusztulása jön elő.
Mycobactericid hatás: alkalmazásakor a mycobaktériumok pusztulása jön létre.
Sporocid hatás: spóraölő hatás, alkalmazásakor a spóraképző nemzetséghez tartozó fajok endospóráinak pusztulása jön létre.
Virucid hatás: vírusinaktiváló hatás, alkalmazásakor a vírusok elvesztik a fertőző képességüket.
Fungicid hatás: gombaelemeket elpusztító hatás, alkalmazásakor a gombák, illetve a gombaelemek pusztulása jön létre.
Fizikai fertőtlenítő eljárás: a fertőző forrásból a külső környezetbe kikerült kórokozó mikroorganizmusok hőenergiával (égetéssel, túlnyomásos vízgőzzel), illetve nem ionizáló sugárzással (ibolyántúli, UVfény) történő elpusztítása, inaktiválása.
Kémiai fertőtlenítő eljárás: a fertőző forrásból a külső környezetbe kikerült kórokozó mikroorganizmusok antimikrobiális hatású kémiai anyagokkal (fertőtlenítőszerekkel) történő elpusztítása, inaktiválása.
Kombinált fertőtlenítő eljárások: a fertőző forrásból a külső környezetbe kikerült kórokozó mikroorganizmusok fizikai és kémiai ágensek és mechanikai hatások egyidejű alkalmazásával történő elpusztítása, inaktiválása.
Biocid: hatóanyag, illetve egy-vagy több hatóanyagot tartalmazó készítmény, melynek célja, hogy valamely kártékony szervezetet kémiai, vagy biológiai eszközökkel elpusztítson. (ide tartoznak a fertőtlenítőszerek is)
Fertőtlenítőszer: egy vagy több hatóanyagot tartalmazó készítmény, amely az előírt, megfelelő alkalmazás mellett élő, illetve fertőzőképes kórokozók elpusztítására, inaktiválására alkalmas és ilyen célra kerül engedéllyel forgalomba, illetve felhasználásra.
Fertőtlenítő hatású tisztítószer: olyan antimikrobiális kémiai hatóanyagon kívüli tisztító hatású felületaktív anyagot (tenzidet) is tartalmazó kombinált készítmény, amelyaz előírt alkalmazás mellett élő, illetve fertőzőképes kórokozók elpusztításán kívül a szennyezett felületeken, anyagon, illetve ezek szerkezetében lévő szennyeződések fellazítására, feloldására, eltávolítására alkalmas.
Kézhigiéne
Higiénés kézfertőtlenítés: eljárás, melynek során biocid hatóanyagot tartalmazó kézfertőtlenítő készítménnyel a kezeken és az alkaron pusztítjuk el a bőr felületén lévő átmeneti mikroflórát.
A higiénés kézfertőtlenítésnek két formája van:
fertőtlenítő kézmosás:eljárás, antimikrobiális hatóanyagot és felületaktív anyagot (tenzid) is tartalmazó kézfertőtlenítő készítménnyel víz hozzáadása mellett, elpusztítva a bőrfelületén lévő átmeneti mikroflórát, valamint feloldva és eltávolítva a kezeken és az alkarokon lévő szennyeződéseket (egyfázisú kézfertőtlenítés)
alkoholos kéz-bedörzsölés:eljárás, alkohol alapú kézfertőtlenítő készítmény alkalmazásával, mely a kezek bőrfelületén egyenletesen elosztva, majd a kéz bőrébe dörzsölve, víz hozzáadása és letörlés nélkül csökkenti vagy gátolja a kéz bőrfelületén lévő átmeneti mikroflórát.
Fertőtlenítő kézmosást, azaz egyfázisú tisztító-fertőtlenítő szerrel történő kézfertőtlenítést akkor kell végezni, ha a kézen látható szennyeződés van. Egyfázisú tisztító fertőtlenítőszerrel történő higiénés kézfertőtlenítés után a kezeket egyszerhasználatos papírtörölközővel kell szárazra törölni.
Alkoholos kézfertőtlenítőszerrel történő higiénés kézfertőtlenítést (ún. alkoholos kézbedörzsölést) kell végezni minden olyan munkavégzés előtt, illetve után, mikor a kezeken látható szennyeződés nincsen.
Kezet kell fertőtleníteni, tekintet nélkül a kesztyű viselésére:
- pácienssel történő kontaktus előtt
- testváladékkal történő kontaktus után
- pácienssel történő kontaktus után
- a páciens környezetének érintése után
- fertőzött tárgyak, eszközök, műszerek érintése, kezelése után
- védőkesztyű levétele után
A kézfertőtlenítő szerek használata esetén még a legkiválóbb készítmények is előidézhetik a kéz bőrének esetleges kiszáradását, a bőr érdessé, repedezetté válik. Az így kialakult mikrotraumás elváltozások lehetőséget teremtenek a mikrotraumás elváltozások lehetőséget teremtenek a mikroorganizmusok elszaporodásának és a bőr így potenciális fertőző forrássá válik. A bőrápolás céljára különböző speciális készítmények kerülnek forgalomba. A kézápoló készítményeket fali adagolóból, vagy tubusból kell a kézre/alkarra kijuttatni. A kézápoló krém tégelyből történő alkalmazása a fertőződés veszélye miatt nem megengedett.
Bőrfertőtlenítés
A kültakaró megbontásával járó beavatkozások, terápiák megkezdése előtt a bőrfelületet fertőtleníteni szükséges. A lábápolás csak tiszta, fertőtlenített bőrön végezhető, ezért a pedikűr megkezdése előtt a kezelni kívánt bőrfelületet mindig fertőtleníteni szükséges. Abban az esetben, ha a bőr hámrétege megsérül, utána minden esetben sebfertőtlenítőt szükséges használni. A sebfertőtlenítő nem csíp és csökkenti annak a lehetőségét, hogy a kórokozók a szervezetbe bejussanak. A bőrfelület fertőtlenítését csak erre a célra engedélyezett készítményekkel szabad végezni. A bőrfertőtlenítőszerek kiszáríthatják a bőrt, ezért a pedikűr befejezése után a láb bőrét hidratálni szükséges.
A bőrfertőtlenítő termékek túlnyomó többsége alkohol tartalmú. Ezeket a termékeket a bőrfelületről tilos letörölni, hagyni kell a bőrfelületre rászáradni. Az alkohol tartalmú bőrfertőtlenítő szereknek a behatási ideje 15 mp-1 perc, ezért minden esetben tájékozódni kell az aktuálisan használt termék behatási idejéről. A bőrfertőtlenítő szerek használatánál fontos követelmény, hogy a behatási idő teljes időtartama alatt a bőrnek szemmel láthatóan folyamatosan nedvesnek kell lennie a bőrfertőtlenítő szertől.
Amennyiben a seb fertőtlenítése megtörtént, mindenképpen szükséges a sebet ellátni sebkezelő anyagokkal, így védve a fertőzésektől és gyorsítva a sebgyógyulást.
Felületfertőtlenítés
Fizikai tisztaság: szabad szemmel érzékelhető tisztaság, amely előfeltétele a mikrobiológiai tisztaságnak, de nem jelenti annak tényét.
Mikrobiológiai tisztaság: A fizikai, illetve kémiai szennyeződések eltávolítása mellett a kórokozó mikroorganizmusok elpusztításával, inaktiválásával, majd eltávolításával elérhető állapot.
Felületfertőtlenítő szer: Antimikrobiális kémiai anyag, amelynek adott koncentrációjú oldatával, előírt behatási időtartam alatt a kezelt felületen a mikroorganizmusok elpusztulnak, illetve inaktiválódnak.
Egyfázisú felületfertőtlenítő szer: antimikrobiális kémiai anyag, amely a fertőtlenítendő felületre feljuttatva egy munkafázisban feloldja, illetve eltávolítja a felületen lévő szennyeződéseket és egyúttal elpusztítja, illetve inaktiválja a mikroorganizmusokat.
A helyiségekben, annak felszerelési, berendezési tárgyain lévő szennyeződések részben fizikai, kémiai, részben pedig mikrobiális eredetűek. A csupán tisztítószerekkel végzett takarítás nem elegendő, azokkal mikrobiológiai tisztaság nem érhető el! A mikroorganizmusok a felületeken hosszasan életben maradnak, fertőzést tudnak okozni. Ennek megfelelően a felületeket fertőtleníteni szükséges.
A felületek fertőtlenítése időtartam szerint:
- két páciens között fertőtlenítendő: ágy, lábáztató lavór
- műszak végén fertőtlenítendő: felületek, melyekre a fertőtlenített eszközöket helyezzük ki, padozat, bútorzat, mellyel a páciens vagy a személyzet érintkezett, szociális blokk
- napi, heti, havi, negyedéves fertőtlenítési rend/tevékenységek meghatározása szükséges!
A fertőtlenítés történhet:
- lemosással
- letörléssel
- felmosással
A fertőtlenítő felmosáshoz, padozat egyfázisú fertőtlenítéséhez mindig 2 vödrös rendszer használata előírt. Az egyik vödörben elkészítjük a fertőtlenítőt tartalmazó munkaoldatot, a másik vödörbe csavarjuk ki az elhasznált vizet, ezáltal csökkentve a fertőtlenítőszeres víz szennyeződését. A vödröket ajánlott színkóddal ellátni.
Fertőtlenítő munkaoldat készítése
A fertőtlenítő oldat előírás szerinti koncentrációjának beállítása alapvető fontosságú:
- a megfelelő hatás eléréséhez
- a kedvező/optimális anyagfogyás illetve költségek beállításához
- a megfelelő optikai hatás eléréséhez
Munkaoldat készítésekor mindig követni kell a gyártói utasítást, az abban meghatározott koncentrációt és behatási időt!
Munkaoldat készítésének lépései:
- a gyártó által előírt koncentráció megválasztása az általunk kívánt behatási időhöz kötve (pl.: 0,5%)
- a felhasználni kívánt víz mennyiségének megválasztása (pl.: 10liter)
- a koncentráció és a víz mennyiségének kiválasztása után az ehhez szükséges szer mennyiség meghatározása (pl.: 10 liter víz –
- 0,5% koncentráció esetén 50ml szer szükséges, vagyis 9950 ml víz+50ml szer)
- a víz és a szer elegyítése
Eszközfertőtlenítés
Azokat a pedikűrszerszámokat, amik nem egyszer-használatosak és a páciensen fogunk vele dolgozni, fertőtleníteni szükséges. A megfelelően fertőtlenített eszközökkel óvjuk a pácienseket, valamint magunkat is fertőzésektől, azok terjesztésétől. A pedikűr befejezése után a szerszámokat folyó víz alatt le kell öblíteni, majd az egyfázisú eszközfertőtlenítő oldattal (tisztít és fertőtlenít egy munkafázisban) feltöltött műszeráztató kádban elhelyezni. Abban az esetben, ha az általunk használt szer csak fertőtlenítő hatással rendelkezik, a használt eszközöket az első öblítés után megfelelő koncentrációjú eszköztisztító szerbe kell áztatni, majd leöblíteni és utána elhelyezni megfelelő koncentrációjú eszközfertőtlenítőszerbe. Amennyiben csak fertőtlenítő hatással rendelkező eszközfertőtlenítő munkaoldatba nem tisztított eszközt helyezünk el, úgy a szer az eszközön lévő szerves maradványokat(vér, szövet) beleégeti az eszköz felszínébe, amely barnás-vöröses pöttyök formájában jelenik meg és kicsorbul az eszköz.
Munkaoldat készítésénél nagyon fontos betartani a koncentrációt és a hozzá tartozó behatási időt, melyeket a gyártó határoz meg. Ezeket az időtartamokat túllépni nem szabad, amennyiben mégis megtörténik, anyagkárosodással járhat.
Az ilyen módon fertőtlenített eszközök szemmel láthatóan tiszták és kórokozókat nem tartalmaznak, ezáltal kezelésekhez szakmailag megfelelően használhatóak