Diabéteszes láb otthoni kezelése
Pedikűrösként gyakran találkozom azzal a ténnyel, hogy sok ember szó szerint nem szereti a lábait. Nincs kibékülve a láb méretével, a lábkörmök formájával és a láb bőrén megjelenő repedésekkel, és a bőrkeményedésekkel. Ezért zoknival és cipővel inkább eltakarják, a napi kötelező tisztálkodáson kívül különösebb gondot nem fordítanak a lábuk ápolására.
Az egészséges embernek és a diabétesz beteg embernek is nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze a láb bőrének, és a lábkörmöknek az állapotát. A rendszeres ellenőrzéssel megelőzhető a láb bőrének kirepedése, elkerülhető a fekélyek kialakulása, a kialakult fekélyek kezelhetők, a lábkörmök rendellenes elváltozásai szintén megelőzhetők.
Mint pedikűrös minden cukorbeteg vendégemnek otthoni lábápolásukhoz tanácsokat, ötleteket, speciális lábápoló készítményeket és otthoni lábápoláshoz szükséges eszközöket szoktam ajánlani.
Remélem önnek is hasznosak lesznek az otthoni lábápoló tanácsaim:
Kezdjük a cipős szekrénnyel: Az ortopédiai elváltozások elkerülése érdekében csak olyan cipőket viseljen, melyek nem szorítják, nem nyomják a lábát, de járásközben kényelmesek és kellő mértékben tartják a láb boltozatait. Speciális diabétesz cipők már nagyon divatosak, ha szükséges csak ilyen cipőben járjon. Soha ne járjon mezítláb se a szobában, se az udvaron, sem a kertben.
Figyeljen a cipők, papucsok bélésére, azok ne legyenek gyűrődtek, sérültek. A papucsokat és a cipőket rendszeresen fertőtlenítse! Gumi és vastag varrások nélküli zoknikat, harisnyákat viseljen, hogy a vérkeringést ne szorítsák el. A zoknikat mindig 60 fokon mossa ki. Ha a lábon fekélyek alakultak ki világos színű vagy fehér színű zoknit viseljen, így tudja ellenőrizni, hogy a fekélyek váladékoznak-e. Konzultáljon orvosával, ha váladékot lát a zoknin.
Önnek is kötelező a mozgás! Kényelmes cipőben naponta sétáljon legalább ½ órát! TV nézés közben, vagy munkahelyén óránként 5 percet mozgassa meg lábait. A lábtornát cipőben is eltudja végezni: mozgassa az ujjait, nyújtsa és hajlítsa az ujjait, körözzön a lábával, pipáljon és spicceljen a lábával, érintse a talajt a cipő orrával, a sarkával, a külső és a belső talp élével.
Vásárolja meg az otthoni lábápoláshoz szükséges készítményeket, eszközöket: Bőrfertőtlenítő, sebfertőtlenítő és eszközfertőtlenítő.
A bőrfertőtlenítővel mosakodás után érdemes a lábat lepermetezni, ha nincsenek rajta sebek, fekélyek, a sebfertőtlenítőt akkor kell használni, ha valamilyen sérülés érte a lábat, az eszközfertőtlenítővel a lábköröm csípőt és a sarok reszelőt fertőtlenítse használat előtt és használat után.
Diabétesz láb körömcsípő: speciálisan kialakított forma, mellyel nem okozhat sérülés körömvágáskor az ujjakon. Soha ne vágja körmeit körömvágó ollóval, mert sérülést okozhat! Ha már nem tudja elérni rendesen a lábát, a körömvágás már nehézkesen megy, kérje meg hozzátartozóit vagy keressen fel egy szakmailag képzett pedikűröst.
Kerámia sarokreszelő: a napi tisztálkodás után érdemes a bőr elhalt hámrétegét óvatosan eltávolítani, hogy a lábápoló krémek tökéletesebben felszívódjanak, a repedések ne alakuljanak ki. A kerámia sarok reszelőt használat előtt alaposan nedvesítse meg, masszírozza át vele a talpát.
Grapefruit magolaj a köröm gombásodás megelőzésére, vagy a már kialakult gomba kezelésére. A természetes anyagok nagyon hatékonyak, nem befolyásolják a gyógyszerek hatását és nem károsak.Diabéteszes láb ápolására készült speciális lábápoló krém: a cukorbeteg lábra zsíros krémet használni tilos! Nem a zsírra, hanem a vízre van szükség a száraz bőr ápolásakor. A urea tartalmú krémek hidratálják a bőrt, megakadályozzák a repedések kialakulását.
Mit ne csináljon otthoni lábápolás során:
- Ne áztassa lábait forró vízben, hosszú ideig.
- Ne törölje tisztálkodás után inkább hajszárítóval szárítsa szárazra az ujjak közti részeket.
- Ne használjon zsíros krémet!
- Ne járjon mezítláb!
- Ne vagdossa otthon a bőrkeményedéseket az ujjakról és a talpáról! Menjen pedikűröshöz
- Ne kezelje a lábon lévő sebeket, míg orvosa azt nem látta! Azonnal jelentkezzen orvosánál!
- Ne éljen gombás körömmel, lehet kezelni!
A pedikűrös szakszerűen tudja a cukorbeteg lábakat ápolni. Sajnos nem minden pedikűrös rendelkezik megfelelő elméleti, és gyakorlati tudással ezért kérdezze meg kezelő orvosát, ő biztosan tud önnek ajánlani egy igazán jó pedikűröst.
Évek óta azon dolgozom, hogy olyan pedikűrös szakembereket képezzek, aki hivatásuknak tekintik a munkájukat. A hosszú évek munkája most kezd beérni! Regisztrált szakmailag képzett pedikűrösök névsorát küldöm számos egészségügyi intézmény, orvos, gondozó szolgálat részére.
Ne feledje: A láb viszi a fejet is! Érdemes hát ápolni, kényeztetni, hogy még sok- sok évig tuja vinni az ön fejét is fájdalom nélkül.