Amit a gépi pedikűrről tudni kell!
A gépi pedikűr több évtizede alkalmazott pedikűrözési mód a nálunk fejlettebb országokban. Az esztétikai pedikűr és a gyógypedikűr minden fázisa elvégezhető speciális pedikűr géppel. Magyarországon kicsit lassan kezd elterjedni, sajnos még nagyon kevés pedikűr szalonban dolgoznak speciális pedikűr géppel, sőt nagyprobléma hogy a pedikűr géppel rendelkező pedikűrösök többsége nem ismeri a gépi pedikűrt. Úgy gondolják, hogy csak bekapcsolom és a gép már dolgozik magától.
A gépi pedikűr tudományát meg kell ismerni és meg kell tanulni. Az alábbi jegyzettel és a gépi pedikűr továbbképzésekkel szeretnék minden pedikűrösnek sok ötletet és segítséget nyújtani pedikűrös munkájához.
MIÉRT FEJLESZTETTÉK KI A PEDIKŰR GÉPEKET?
Az orvosok a gépi pedikűrt „kíméletes” pedikűrnek nevezik, és különösen ajánlják különböző belgyógyászati betegségben szenvedőknek.
A láb az a testrészünk, amit sajnos egy bizonyos kor után, vagy mozgás szervi betegségek miatt nem tud minden ember megfelelően ápolni a napi testápolás során. Ezek az emberek nem látják lábuk állapotát és sokszor már csak akkor veszik észre, hogy probléma van, amikor már nagy a gond.
A vérhígító gyógyszerek késleltetik a sebek gyógyulását, ezért nagyon fontos hogy a pedikűrös mindig tudja, melyik vendége szed vérhígító gyógyszert. Ilyen vendégnél, ha véletlen valamilyen sérülés keletkezik pedikűr közben, csak akkor szabad öt elengedni, ha a vérzés teljesen megszűnt. Addig a lábat fel kell pócolni, és a sérült területre kötést kell tenni. Másnap minden képen kontrolálni kell a sérülés gyógyulását.
A cukorbetegség nem csak belgyógyászatilag okoz gondot betegnek és orvosnak egyaránt, ha nem nyomot hagy a láb körmein melyek egy idő után megvastagodnak és megjelenik a körömgomba, mely kezelés nélkül az összes lábkörmöt megtámadja. Sajnos a lábbőrét sem kíméli a cukorbetegség. A boka környékén, az ujjháti részeken megjelennek a fekélyek. A fekélyes lábat áztatni nem szabad. Szárazon pedig kézi szerszámokkal pedikűrt végezni baleset veszélyes és tilos! Ha nincs spray system technikával működő speciális pedikűr gépünk meg kell oldani a bőrkeményedések hidratálását.
Az orvosok a cukorbetegeket, és az érszűkületes embereket különös odafigyeléssel kezelik. Kisebb műtétek előtt is körültekintőek, ezért óvják betegeiket azoktól a pedikűrösöktől, akik kézi szerszámokkal, azaz szikével dolgoznak.
Az ortopédiailag deformált lábak kezelése szintén sokkal kíméletesebb és biztonságosabb a speciális pedikűr géppel, mint a kézi szerszámokkal.
A pedikűr minden tevékenysége elvégezhető a géppel, csak rendelkezni kell megfelelő elméleti tudással, kellő gyakorlattal és legalább 6-10 darabos különböző formájú és erősségű frézzel..
Gyakran kérdezik, hogy a kézi vagy a gépi pedikűr a jobb, vagy a gyorsabb. A vendég lába és egészségi állapota határozza meg hogy a biztonságos géppel, vagy pedig kombinálva géppel és kézi szerszámokkal végezzük el a pedikűrt.
Azok a vendégek, akik lábán semmilyen bőrkeményedés nem található, de ők még is szeretnék, ha az általuk vélt felesleges bőrt eltávolítanánk a legjobb szerszám erre a pedikűr gép. A fréz tökéletesen leradírozza a lábról az elhalt hámréteget, a vendég pedig könnyűnek és bársonyosnak érzi a bőrét, maximálisan meg lesz elégedve.
PEDIKŰR GÉPEK FAJTÁI
Működési elv szerint három féle pedikűr gép közül választhatunk
- vizes (spray system)
- száraz ( porszívós)
- egyszerű csiszoló gép
1.A vizes pedikűr gépek a legoptimálisabbak a pedikűr végzésére, azért mert, munka közben a lábra folyamatosan bőrfertőtlenítő folyadékot permetez a gép.
A bőrfertőtlenítő hűsíti a lábbőrét így a kezelés közben a vendég nem érez semmilyen kellemetlen égető érzést. Sőt a fertőtlenítő hűsítő hatása felfrissíti és tökéletesen fertőtleníti a bőrt és a körmöket. A lábkörmök kezelése során nem száll a levegőbe a körömpor. A megvastagodott gombás körmök vékonyítása így a pedikűrösre nem veszélyes, mert a körömport nem lélegzi be munkavégzés közben.
2. A száraz, porszívós pedikűr gépek használat közben kicsit zajosak, a bőr kezelés közben kellemetlen égető érzést érez, ha rövid szüneteket nem iktatunk be a csiszolás közben.
A körmök kezelése során a levegőbe szálló köröm port maximálisan egyik porszívó sem tudja elszívni ezért pormaszk használata ajánlott, ha mondhatnám kötelező.
A fenti gépek speciális pedikűr gépek melyek magas fordulatszámmal képesek dolgozni és speciális funkciókat tudnak ellátni. Általában 54 000 a maximális fordulatszámuk, ezért alkalmasak pedikűr végzésére. A pedikűr végzés optimális fordulat száma 26 000. Ha egy gép maximális fordulat számon dolgozik egyfolytában akkor hamar tönkre megy, elhasználódnak az alkatrészei. Mivel ezeket a professzionális pedikűr gépeket teljesítményük felén használjuk, sokáig bírják a terhelést.
3. Az egyszerű csiszológépek teljesítménye átlagosan 25 000-35 000. Ezek a gépek ezért hamar elkopnak, elhasználódnak. Pedikűr közben nincs hűtés a vendég bőrén, nincs levegőbe szálló köröm por elszívás, megkötés.
Mind a három gép típusnál szükséges a rendszeres karbantartás, a gépek használati útmutatójában leírtak betartása.
A PEDIKŰRGÉP BIZTONSÁGOS HASZNÁLATA ÉS KARBANTARTÁSA
A minőségi vizes és a porszívós pedikűr gépekhez több oldalas magyar nyelvű használati útmutatót mellékelnek. Ezt a részletes tájékoztatót minden esetben el kell olvasni, és a gép beindítását a benne leírtak szerint kell végezni. Mivel ezek a gépek speciális mikró motorral működnek, melyet egy mini komputer szabályoz elrontani nem nagyon lehet. A működését helytelen utasításokkal, tévesen történő programozással össze lehet zavarni. A gépek a helytelen beüzemeléséből és a helytelen használatából adódó hibák garanciális javításukat elvesztik.
A gépeket mindig alacsony fordulatszámon kapcsoljuk be és ki, így megóvhatjuk attól, hogy idő előtt tönkre menjen az elektronikai része.
Mint minden gép ezek is igényelnek bizonyos időnként szervizelést, tisztítást. Ezeket a tevékenységeket csak a szakszerviz munkatársai végezhetik.
A pedikűrös csak a használati útmutatóban leírtakat csinálhatja, a gép mellé csomagolt speciális szerszámokkal.
A speciális pedikűr gépek EU szabványnak megfelelően lehetőleg fali csatlakozóba kell csatlakoztatni, hosszabbító használata nem ajánlott.
Olyan polcon, szekrényben, asztalon legyen a gép elhelyezve, hogy munkavégzés közben a vendég ne tudjon hozzá érni.
A nap végén a gépet teljesen áramtalanítani kell. Nap közben készenléti állapotban lehet tartani.
Hiba esetén a gépet azonnal áramtalanítani kell.
A gép külső borítását fertőtlenítős kendővel minden vendég után át kell törölni, főleg a kapcsoló gomboknál, hiszen ezt érintjük a pedikűrös kezünkkel.
A frézek fertőtlenítése minden munka befejezése után fontos. A frézt kis kefével manuálisan meg kell tisztítani a bőr és köröm maradványoktól, majd speciális fréz fertőtlenítő folyadékba kell áztatni. A sima eszközfertőtlenítő nem alkalmas a fréz fertőtlenítésére.
A nedves pedikűr gépekbe desztillált vízzel hígított bőr fertőtlenítőt tegyünk, mely nem tartalmaz olajat. A hibásan megválasztott fertőtlenítőszer tönkre teszi a gép szivattyúját és a pedikűrös kézbőrét. A csapvíz használata szigorúan TILOS, mert vízkövesíti a gépet.
A pedikűrös gépi pedikűr közben nem viselhet órát, karkötőt, gyűrűt az esetleges balesetek miatt. A hosszú hajat érdemes összefogni, mert a forgó mozgást végző kézi rész esetleg a hajszálat feltekerheti, ezzel akadályozza a munkát.
A pedikűrös munkaruhája ne legyen fodros, mert esetleg ez is feltekeredhet.
A gépi pedikűr közben ajánlott védő felszerelések a gumikesztyű, de ettől lényegesen korszerűbb a folyékony kesztyű. A szem illetve az arc védelmére a szemüveg vagy a plexi maszk ajánlott.
A porszívós pedikűr gépnél és az egyszerű csiszoló gépnél a por maszk használata kötelező.
Mielőtt géppel kezdünk dolgozni ki kell próbálni milyen érzés , hiszen csak így tudjuk majd vendégeinknek is elmondani. Sokan nem ismerik a vendégek közül a pedikűr gépet, ezért ha nem tudják mit fognak érezni félhetnek, esetleg nem kérik a szolgáltatást. Gyerekeknél különösen fontos a tájékoztatás.
A pedikűr közben a gép kézi részét mindig ceruzafogásba fogjuk, mert így kezünket mindig ki tudjuk támasztani. Támasztás nélkül nem szabad dolgozni.
A biztonságos és hatékony gépi pedikűr érdekében a pedikűrös tevékenységnek, a vendég bőrének, körmének, és a fordulatszámnak megfelelő frézzel dolgozzunk.
FRÉZEK ÉS A MARÓK A GÉPI PEDIKŰR VÉGZÉSÉHEZ
Mint említettem a jegyzet elején minden pedikűrös tevékenység megoldható a pedikűr géppel, csak rendelkezni kell a tevékenység végzéséhez szükséges formájú és erősségű frézzel vagy maróval. A frézek gyémánt bevonatúak vagy ipari gyémántból készülnek. Használhatók bőrkeményedések eltávolítására, körmök kezelésére. Több féle erősségben gyártják, ezért érdemes ugyan olyan formájú frézből különböző erősségűt is beszerezni. A gyémánt frézek kíméletesek, bármilyen érzékeny, vékony, sérülékeny bőr kezelhető velük.
A marók anyaga lehet fém vagy karbid. Az anyagából adódik, hogy olyan pedikűrös tevékenység végzésére ajánlott ahol nagy mennyiségű körmöt vagy bőrt kell eltávolítani. Érzékeny, sérülékeny bőrű vendégeknél ne használjuk. A megvastagodott gombás körmöket nem lecsiszolják a marók, hanem lefaragják. Ezért ajánlott a használatuk, de óvatosan nehogy sérülést okozzunk a köröm bőrökön.
A minőségi frézek úgy vannak kialakítva, hogy a megfelelő fordulatszámon használva nem melegednek fel. Ezek a frézek árban nem olcsók viszont nagyon jó és hatékony velük a pedikűrt végezni.
A mikró motorok egy bizonyos súlyú frézt bírnak forgatni. A pedikűrös nagy átmérőjű frézek ezért könnyített változatban készülnek. Ha nagyobb átmérőjű frézzel szeretnénk dolgozni pl. sarkon lévő bőrkeményedések eltávolításakor, mindig nézzük meg hogy a gépünk bírja-e forgatni.
Ezek az apró szerszámok végzik a pedikűrt, ezért nagyon fontos hogy minden használat után a megfelelő módon, a megfelelő fréz fertőtlenítő folyadékba fertőtlenítsük.
MILYEN FORMÁT MILYEN PEDIKŰRÖS TEVÉKENYSÉGHEZ HASZNÁLJUNK
Bőrápolás ujjak környékén:
Az ujjak nagyon érzékenyek, hiszen rengeteg idegvégződés található ezen a részen. Az ortopédiailag deformált lábak esetén legtöbbször az ujjak valamelyik részén különböző bőrkeményedések alakulnak ki. Az ujjháti részén a lapszerinti és a szeges bőrkeményedés egyaránt megtalálható. Ezeken a részeken csepp formájú frézzel távolítjuk el a lapszerinti bőrkeményedést, a szeges részt pedig kisméretű gömb formájú frézzel szedjük ki.
Az ujjbegyeken kialakult bőrkeményedéseket szintén a csepp formájú frézzel távolítsuk el. Az ujjak közt található lágy tyúkszemet a gömb formájú frézzel távolíthatjuk el.
Lapszerinti bőrkeményedéseket az öregujj szélén, a haránt részen, a talp külső szélén szintén csepp formájú frézzel távolíthatjuk el, de ezek a cseppel tompábbak és nagyobb átmérőjűek, mint amivel az ujjakon dolgoztunk
Szeges bőrkeményedések eltávolítása a talpon azokkal a frézekkel, amivel az ujjakon dolgoztunk.
Sarok részen lévő bőrkeményedések eltávolítására használhatók a könnyített frézek, a henger alakú frézek, a csepp alakúak a repedések tisztítására.
Köröm ápolásnál a csepp formát érdemes használni.
Benőtt körömnél keskeny hegyes, de nem szúrós gyémánt fréz vagy a maró használata javasolt.
Ne feledkezzünk meg a speciális esetekről sem, ilyen pl. a cukorbeteg ember lába . Nekik Speciális frézeket alakítottak ki amivel teljes biztonságban lehet a lábat kezelni.
A frézek helyes megválasztása a fentiekből is látszik nagyon fontos. „Olcsó húsnak híg a leve” ez a mondás tökéletesen igaz a frézekre is . Az ár általában jelzi, hogy minőségi vagy minőségen aluli frézt vásárolunk. A gyenge minőség tönkre teheti akár a pedikűr gépünket is.
NE EJTSD LE A FRÉZEIDET! A fréz befogó szára, ha leesik, elferdülhet, melyet nem mindig veszünk észre. A ferde befogószár üti a mikró motort és a gép szintén meghibásodhat.