AMIT A GÉPI PEDIKŰRRŐL TUDNI KELL
A gépi pedikűr több évtizede alkalmazott pedikűrözési mód a nálunk fejlettebb országokban, hiszen az esztétikai pedikűr és a gyógypedikűr minden fázisa elvégezhető speciális pedikűr géppel.
Magyarországon kicsit lassan kezd elterjedni, sajnos még nagyon kevés pedikűr szalonban dolgoznak speciális pedikűr géppel, sőt nagy probléma, hogy a pedikűr géppel rendelkező pedikűrösök többsége nem ismeri a technológiát, a gép precíz használatát. Nézzük meg, hogy mit érdemes a gépi pedikűrről tudni!
Miért fejlesztették ki a pedikűr gépeket? Milyen egészségügyi probléma igényel külön figyelmet?
Az orvosok a gépi pedikűrt “kíméletes” pedikűrnek nevezik, és különösen ajánlják különböző belgyógyászati betegségben szenvedőknek. A láb az a testrészünk, amit sajnos egy bizonyos kor után vagy mozgásszervi betegségek miatt nem tud minden ember megfelelően ápolni a napi testápolás során. Ezek az emberek nem látják lábuk állapotát, ezért sokszor már csak akkor veszik észre, hogy probléma van, amikor már valóban nagy a gond.
Mire kell figyelni, ha a vendég vérhígítót szed?
A vérhígító gyógyszerek késleltetik a sebek gyógyulását, ezért nagyon fontos hogy a pedikűrös mindig tudja, melyik vendége szed vérhígító gyógyszert. Ilyen vendégnél, ha véletlen valamilyen sérülés keletkezik pedikűr közben, csak akkor szabad őt elengedni, ha a vérzés teljesen megszűnt. Addig a lábat fel kell polcolni, és a sérült területre kötést kell tenni – másnap mindenképpen kontrollálni kell a sérülés gyógyulását.
Mire kell figyelni a cukorbetegeknél?
A cukorbetegség nemcsak belgyógyászatilag okoz gondot betegnek és orvosnak egyaránt, hanem nyomot hagy a láb körmein, melyek egy idő után megvastagodnak és megjelenik a körömgomba, ami kezelés nélkül az összes lábkörmöt megtámadja.
Sajnos a láb bőrét sem kíméli a cukorbetegség: a boka környékén, az ujjháti részeken megjelennek a fekélyek. A fekélyes lábat áztatni viszont nem szabad, szárazon pedig kézi szerszámokkal pedikűrt végezni balesetveszélyes és tilos! Ha nincs spray system technikával (vizes) működő speciális pedikűr gépünk, akkor meg kell oldani a bőrkeményedések hidratálását.
Az orvosok a cukorbetegeket, és az érszűkületes embereket különös odafigyeléssel kezelik. Kisebb műtétek előtt is körültekintőek, ezért óvják betegeiket azoktól a pedikűrösöktől, akik kézi szerszámokkal, azaz szikével dolgoznak. Az ortopédiailag deformált lábak kezelése szintén sokkal kíméletesebb és biztonságosabb a speciális pedikűr géppel, mint a kézi szerszámokkal.
Mikor alkalmazható a gépi pedikűr?
A pedikűr minden tevékenysége elvégezhető a géppel, csak rendelkezni kell megfelelő elméleti tudással, kellő gyakorlattal és legalább 6-10 darabos különböző formájú és erősségű frézzel.
Gyakran kérdezik, hogy a kézi vagy a gépi pedikűr a jobb vagy a gyorsabb. A vendég lába és egészségi állapota határozza meg, hogy a biztonságos géppel, vagy pedig kombinálva géppel és kézi szerszámokkal végezzük el a pedikűrt. Azok a vendégek, akik lábán semmilyen bőrkeményedés nem található, de ők mégis szeretnék, ha az általuk vélt felesleges bőrt eltávolítanánk, a legjobb szerszám erre a pedikűr gép. A fréz tökéletesen leradírozza a lábról az elhalt hámréteget, a vendég pedig könnyűnek és bársonyosnak érzi a bőrét, ezért maximálisan meg lesz elégedve.
A pedikűr gép biztonságos használata és karbantartása
A minőségi vizes és a porszívós pedikűr gépekhez több oldalas magyar nyelvű használati útmutatót mellékelnek. Ezt a részletes tájékoztatót minden esetben el kell olvasni, és a gép beindítását a benne leírtak szerint kell végezni. Mivel ezek a gépek speciális mikromotorral működnek, melyet egy mini komputer szabályoz, elrontani nem nagyon lehet. A működését a helytelen utasításokkal, tévesen történő programozással viszont össze lehet zavarni. Ne feledjük, hogy a gépek helytelen beüzemeléséből és helytelen használatából adódó hibák miatt a garanciális javításukat elvesztik!
Jó tudni!
A pedikűr gépeket – működési elvük szerint – három fajtára osztjuk: vizes (spray system); száraz (porszívós) és egyszerű csiszológép. Melyiket válaszd? Olvasd el erről szóló blogcikkünket vagy próbáld ki a különböző gépeket a Gépi pedikűr továbbképzésünkön!
13 gyorstipp a pedikűr gépek hatékony, biztonságos használatához
1. Mindig alacsony fordulatszámon kapcsoljuk be és ki a pedikűr gépet!
Így megóvhatjuk attól, hogy idő előtt tönkre menjen a gép elektronikai része.
2. Figyeljünk oda a szervizelésre!
Mint minden gép ezek is igényelnek – bizonyos időnként – szervizelést, tisztítást. Fontos, hogy ezeket a tevékenységeket csak a szakszerviz munkatársai végezhetik. Hiba esetén pedig a gépet azonnal áramtalanítani kell!
3. Olvassuk el figyelmesen a pedikűr gép használati útmutatóját!
A pedikűrös csak a használati útmutatóban leírtakat csinálhatja, a gép mellé csomagolt speciális szerszámokkal.
4. Csatlakoztassuk megfelelően a hálózatra a pedikűr gépet!
A speciális pedikűr gépek EU szabványnak megfelelően lehetőleg fali csatlakozóba kell csatlakoztatni, hosszabbító használata pedig nem ajánlott.
Extra tipp: A nap végén a gépet teljesen áramtalanítani kell, napközben viszont készenléti állapotban lehet tartani.
5. Körültekintően helyezzük el a pedikűr gépet a szalonban!
Olyan polcon, szekrényben, asztalon, eszköztartó kocsin legyen a gép elhelyezve, amihez a munkavégzés közben a vendég nem tud hozzáérni.
6. Figyeljünk oda a gép fertőtlenítésre!
A gép külső borítását fertőtlenítős kendővel minden vendég után át kell törölni, főleg a kapcsológomboknál, hiszen ezt érintjük a pedikűrös kezünkkel.
7. A frézek fertőtlenítését különös gondossággal végezzük!
A frézt minden munka után kis kefével manuálisan meg kell tisztítani a bőr- és körömmaradványoktól, majd speciális frézfertőtlenítő folyadékba kell áztatni. A sima eszközfertőtlenítő nem alkalmas a fréz fertőtlenítésére!
8. Ne csapvízzel töltsük fel a gépet!
A vizes pedikűr gépekbe desztillált vízzel hígított bőrfertőtlenítőt tegyünk, vagy kifejezetten erre a célra alkalmas alkoholos oldatot, melyet tovább higitani már nem kell. A fontos, hogy ezek nem tartalmaznak olajat. A hibásan megválasztott fertőtlenítőszer tönkre teszi a gép szivattyúját és a pedikűrös kézbőrét. A csapvíz használata szigorúan TILOS, mert vízkövesíti a gépet.
9. Körültekintően válasszuk meg öltözékünket, hajviseletünket a munkához!
A pedikűrös gépi pedikűr közben nem viselhet órát, karkötőt, gyűrűt az esetleges balesetek miatt. A hosszú hajat érdemes összefogni, mert a forgómozgást végző kézi rész esetleg a hajszálat feltekerheti, ezzel akadályozza a munkát. A pedikűrös munkaruha pedig ne legyen fodros, mert esetleg ez is feltekeredhet.
10. Viseljük a megfelelő védőfelszereléseket!
A gépi pedikűr közben ajánlott védőfelszerelés a gumikesztyű, de ettől lényegesen korszerűbb a folyékony kesztyű. A szem illetve az arc védelmére a szemüveg vagy a plexi maszk ajánlott. A porszívós pedikűr gépnél és az egyszerű csiszoló gépnél a pormaszk használata kötelező!
11. Alaposan tájékoztassuk a vendéget!
Mielőtt géppel kezdünk dolgozni, ki kell próbálni, milyen érzés, hiszen csak így tudjuk majd vendégeinknek is elmondani. Sokan nem ismerik a vendégek közül a pedikűr gépet, ezért ha nem tudják, mit fognak érezni, félhetnek, esetleg nem kérik a szolgáltatást. Gyerekeknél különösen fontos a tájékoztatás!
12. Tartsuk megfelelően a kézi részt munka közben!
Pedikűr közben a gép kézi részét mindig ceruzafogásba fogjuk, mert így kezünket folyamatosan ki tudjuk támasztani. Támasztás nélkül nem szabad dolgozni!
13. Válasszuk a megfelelő frézt az adott feladathoz!
A biztonságos és hatékony gépi pedikűr érdekében: a pedikűrös tevékenységnek, a vendég bőrének, körmének és a fordulatszámnak megfelelő frézzel dolgozzunk – erről következő blogcikkünkben olvashatsz majd bővebben!