Vizes vagy porszívós pedikűr gép?
Többször hangzik el ez a kérdés az oktatásaimon, én megértem a dilemmát. Hiszen a puding próbája az evés, és ha nem tudod kipróbálni, honnan tudhatnád, melyik gépet érdemes megvásárolni, melyik géppel dolgoznál szívesebben. Most ezért támpontként bemutatom röviden a két technológia, a vizes és porszívós pedikűr gép előnyeit és hátrányait!
Tipp: A gépi pedikűr továbbképzéseken ki tudod próbálni mindkét gépet, és így biztosan könnyebben fogsz tudni dönteni!
A pedikűr gépek fajtái
Működési elv szerint háromféle pedikűr gép közül választhatsz:
1. Vizes pedikűr gépek
Ezek a legoptimálisabbak a pedikűr végzésére, mert munka közben a lábra folyamatosan bőrfertőtlenítő folyadékot permetez a gép. A bőrfertőtlenítő pedig hűsíti a lábbőrt, így a kezelés közben a vendég nem érez semmilyen kellemetlen égető érzést. Sőt, a fertőtlenítő hűsítő hatása felfrissíti és tökéletesen fertőtleníti a bőrt és a körmöket is. Emellett a lábkörmök kezelése során nem száll a levegőbe a körömpor, így a megvastagodott gombás körmök vékonyítása a pedikűrösre nem veszélyes, mert a körömport nem lélegzi be munkavégzés közben.
Itt egy tévhitet is meg kell cáfolnunk, hiszen sokan mondják, hogy a vizes pedikűr gép használatakor mindent összefröcsköl, de ez nem igaz. A folyadék mennyisége állítható, nem kell a lábat zuhanyozni. A kézi egységet pedig, úgy kell tartani, hogy a permet csak a kezelendő felületre kerüljön.
2. Száraz, porszívós pedikűr gépek
Ezek használat közben kicsit zajosak, a bőrkezelés közben kellemetlen égető érzést érezhet a vendég, ha rövid szüneteket nem iktatunk be a csiszolás közben. Emellett a körmök kezelése során a levegőbe szálló körömport maximálisan egyik porszívó sem tudja elszívni, ezért pormaszk használata ajánlott, sőt inkább kötelező.
3. Egyszerű csiszológépek
Teljesítményük átlagosan 25 000-35 000 fordulat, ezért hamar elkopnak, elhasználódnak. Pedikűr közben nincs hűtés a vendég bőrén, nincs levegőbe szálló körömporelszívó vagy pormegkötés.
Fontos!
Mindhárom géptípusnál szükséges a rendszeres karbantartás és a gépek használati útmutatójában leírtak betartása – ez megnöveli a gépek élettartamát.
Vizes vs. száraz pedikűr gép
1. A gép kialakítása, súlya, hangja, kezelhetősége, megbízhatósága
Általában a súlyuk, a kezelhetőségük és a megbízhatóságuk megegyezik. A porszívó azonban hangosabb, mint a szivattyú.
2. Kézi egység kialakítása, ergonómiája
Szintén hasonló, a vizes gép karcsúbb mivel a folyadékvezető a kézi egységen kívül található. A porszívós kézi egység kicsit robosztusabb, mivel a porelszívás a fréz körüli nyíláson történik.
3. Munka közben a kezelt felület hűtése
A vizes gép használat közben a kezelendő bőr vagy köröm felületét folyamatosan megfelelő mennyiségű alkoholos fertőtlenítő folyadékkal hűti.
A porszívós gép a bőr kezelésekor léghűtéses fréz használatával enyhíti a súrlódás miatt keletkező hőt.
4. Folyamatos munkavégzés pedikűr géppel
A vizes pedikűr gép a folyadék hűtése miatt folyamatos oda-vissza munkavégzésre alkalmas. Míg a porszívós géppel csak egy irányba lehet dolgozni a külső hűtés hiánya miatt.
5. A gépi pedikűr végzése alatt keletkező por
A vizes gépnél semmilyen por nem száll a levegőbe, mert csiszolás közben a folyadék azonnal megköti. A porszívós gép a csiszoláskor keletkező por nagy részét elszívja, de valamennyi szálló por lesz a szalonban.
6. A pedikűr gépek fordulatszáma
Mindkét gép magas fordulatszámmal képes dolgozni és speciális funkciókat tud ellátni. Általában 54 000 a maximális fordulatszámuk, ezért alkalmasak pedikűr végzésére, a pedikűr végzés optimális fordulatszáma a 26 000. Jó tudni azonban, hogy ha egy gép maximális fordulatszámon dolgozik egyfolytában, akkor hamar tönkremegy, elhasználódnak az alkatrészei. Mivel ezeket a professzionális pedikűr gépeket teljesítményük felén használjuk, sokáig bírják a terhelést.
Remélem ez a sok információ megkönnyíti a döntésed, de ha eljössz a gépi pedikűr továbbképzésre ott minden felmerülő kérdésedre választ kapsz!
Légy a jók között a legjobb!
Róth Éva
Lábápoló mester