Vállalkozz okosan!
Hasznos tanácsok a pedikűrös és manikűrös szolgáltatásaid árazásához
Örök kérdés mióta vállalkozóként dolgozik a legtöbb pedikűrös, manikűrös és műkörömépítő szakember, hogy mennyit kérjen az elvégzett munkájáért. Valóban nehéz feladat kiszámolni, hogy milyen árakon érdemes dolgozni ahhoz, hogy a vállalkozás jövedelmező legyen, de a vendég is meg tudja még fizetni. A cikkben mutatok egy részletes kalkulációt, mellyel könnyedén kiszámolhatod szakemberként a megfelelő áraidat!
Vajon jó egymás árait másolni?
Sokszor látom, hogy a szakemberek egymást kérdezik, hogy milyen áron érdemes dolgozni, ahelyett, hogy saját paramétereik alapján nekilátnának az árak kikalkulálásának. Tudom, ha az alábbi összegyűjtött kiadás-bevétel ajánlott kalkulációt kitöltitek meglepő árak jönnek elő, de ez a valóság nem pedig például az, hogy ki hol lakik. Sőt, mondhatom akár azt is, hogy még a lokáció sem olyan meghatározó, ha van fizetőképes vendégkör a környéken.
Leegyszerűsítve: van autó, tehát tankolni kell, van lakás, tehát rezsit kell fizetni és mindenkinek mindenhol enni is kell, tehát ennivalót is venni kell, legyen szó akár vidékről, akár városról. Természetesen ahol nincs fizetőképes vendégkör ott nincs mit számolni, de ott dolgozni sincs értelme, mert a vállalkozás kiadásait meg kell termelni! Hát akkor elő a papírt, ceruzát és induljon a valóság!
Számoljunk! 1. – a vállalkozással járó alapköltségek
A szolgáltatás ára az óradíjszámításból + az anyagköltségből + a hasznodból áll, de emellett számba vesszük majd a magánéleti megélhetéshez szükséges összeget is. Hogy milyen szolgáltatást nyújtasz egy óra alatt az most mindegy. Ha mégis különbséget akarsz tenni, szolgáltatás és szolgáltatás között, az a haszonrészedben jelentkezhet, nem a kiadásaidban.
Ha kitöltöd az alábbi részeket megközelítőleg pontos árakkal, lehet, hogy elgondolkodtató lesz a szám a végén, de ne feledd, ez a te valóságos havi kiadásod, amire neked kell megkeresni az összeget!
Gondolkozz el rajta, ha reális áron dolgozna mindenki, akkor minden szakmában dolgozó tisztességesen meg tudna élni a bevételéből! Akinek igénye van, a minőségi szolgáltatásra, az ki fogja fizetni a minőségi munka árát is.
Mielőtt nekikezdesz a számoláshoz válaszolj a következő két kérdésre:
Hány napot tervezel munkával tölteni 1 hónapban?
Hány órát szeretnél dolgozni egy nap?
Ennyi tervezett nap és tervezett munkával töltött óra alatt kellene megkeresned a kiadásaid árát és a hasznod.
A kalkuláció első része a kötelező havi vállalkozói kiadásokkal:
- NAV részére fizetendő havidíj
- Szalon bérleti díja és a rezsi költsége
- Mobil, internet
- Utazási költség (bérlet, autó)
- Könyvelő havidíja
A fenti összegeket add össze és oszd el a tervezett munkanapok számával, majd a kapott összeget oszd el a napi tervezett munkaórák számával. Így megkapod a kötelező fizetendők óradíját, mely összeget akkor is fizetned kell, ha például nem jön el a vendég vagy kimarad egy-két napod a munkavégzésből.
Számoljunk! 2. – a magánélet költségei
Természetesen fontos, hogy megközelítőleg tisztában légy azzal is, hogy mennyi az az összeg melyet a mindennapokban felélsz, mely fontos részét képezi a családi kasszának, hiszen ezt muszáj lesz kitermelni munkáddal.
Néhány főbb kiadás a kalkuláció második részéhez – bővítsd a listát, ha más állandó jellegű költséged is van:
- Lakás bérleti díja, rezsiköltsége
- Hitelek törlesztőrészlete
- Mobil, internet
- Gyermekoktatás
- Kutya, macska havi élelme
- Autó havi kiadásai
- Család élelem kiadása
- Ruházkodás, orvos, kultúra, egyéb
Ezeket az összegeket is add össze –, ha párkapcsolatban élsz, felezd meg – oszd el a tervezett munkanapok számával, majd a kapott összeget oszd el a tervezett napi munkaórák számával. Így megkapod életed kiadási összegét, melyet a munkaidőd alatt kell megkeresned.
Számoljunk! 3. – az anyagköltségek
Anyagköltségedet könnyen ki tudod számolni. Első lépésben a megvásárolt többs
zör használatos termékek árát el kell osztanod annyival ahány vendégen használni tudod majd. Ezután vedd számításba az egyszer használatos termékeket és add hozzá a több vendégen használható termékek részösszegét is, ebből kapod meg a reális összeget.
Összegezve!
A megélhetéshez és vállalkozás fenntartásához szükséges minimumösszeget a fenti kalkulációk összeadásából kapod meg:
1. Kötelező kiadás óradíja
2. Életed kiadásának óradíj
3. Anyagköltség
4. Az eddig kapott összeghez adj még hozzá 20%-ot, hiszen vannak olyan időszakok (pl. szabadság, nyaralás, kevesebb vendég), melyek bevétel nélküliek lesznek.
Ne feledd a számok összeadása a szolgáltatásod alapára, a tisztességes hasznot ezek után teheted rá pluszban, melyből tartalékot képezhetsz, fedezheted a lemondott időpontokból származó hiányt, de a képzéseket, szakmai fejlődésed és az újabb berendezéseket, szalonfelszereléseket is ebből kell majd kifizetned.
Hogyan kezeld okosan a bevételed?
A jövedelmező, megtakarítással rendelkező vállalkozáshoz természetesen nem elég csak a megfelelő árat kialakítanod, hanem a bevételt is megfelelően kell kezelned, beosztanod. Sokan ezen buknak, mert nem gondolják át, hogyan is kezeljék a napi, heti akár havi bevételüket.
Tipp a bevétel logikus beosztásához!
Tedd külön borítékba a hónap során:
- a vállalkozással járó alapköltségeket – ezeket megfelelő határidőkre be kell fizetned!
- a magánélet költségeit
- az anyagköltséget – ezt mindig vissza kell forgatnod, és ahogy emelkednek az alapanyagárak, kalkuláld bele az alapáradba!
Ezután marad a kezedben a tényleges hasznod, amit visszaforgathatsz fejlesztésre, továbbképzésekre vagy felhasználhatod, amire csak szeretnéd. De ne feledd, hogy az időpont kimaradásokat, az esetleges extra kiadásokat is ebből kell majd fedezned.
Szánd rá az időt a számolásra, megéri, hogy vállalkozásod stabil és jövedelmező alapokon nyugodjon, így lesz hosszú távon életképes!
Sok sikert kívánok!
Róth Éva – lábápoló mester