Loading
PediKlub
  • Főoldal
  • Blog
  • Képzés
    • Képzéseink
    • Online Képzések
    • Online és Tantermi Képzések
    • Időpontok
    • Jelentkezés
  • Pedikűr
    • Mi az a pedikűr? – A pedikűr 4 fajtája
    • Ezért járj pedikűröshöz
    • Miért legyél pedikűrös?
  • Rólunk
    • PediKlub története
    • Róth Éváról
    • Aphrodite Oktatási Centrum
  • Kapcsolat
  • Webáruház
  • Keresés
  • Menu Menu
  • Facebook
SPA pedikűr - a pedikűr fajtái

A keringés szervrendszere

A szív működése a magzati életben kezdődik és eltart a halálunkig. Hihetetlen, de az egy hónapos magzatnak már ver a szíve, működik a keringése. Igaz a kisvérkör még nem dolgozik, hiszen a baba nem lélegzik. Az ő szívének még csak három ürege dolgozik, amikor megszületik és felsír akkor veszi az első levegőt és onnantól a szív négy része dolgozik és a két vérkörön keresztül keringeti az „élet nedvét” a vért.

A  sejtek működéshez különböző alkotóelemekre van szüksége a szervezetnek. Oxigénre, energiaszolgáltató “üzemanyagra” (táplálék formájában), vitaminokra, hormonokra, megfelelő hőmérsékletre. Az anyagcsere bonyolult biokémiai folyamatában a sejtek feldolgozzák és a szervezet számára hasznosíthatóvá alakítják ezeket az alapelemeket. A felszabaduló hőt és az anyagcsere-termékeket el kell távolítani a sejtekből.

A sejtek táplálása, a lebontási termékek kiszűrése és elszállítása a vérkeringés feladata. A vér hozza-viszi a szükségessé vagy fölöslegessé váló anyagokat. Az artériákban, oxigénben és tápanyagokban gazdag vér kering, melyet az erek a szervezet, különböző részeibe szállítanak el. A vénák visszaszállítják a szívbe a szén-dioxiddal és salakanyagokkal megtelt vért. A szív funkciója az, hogy az oxigénben szegény vért a szervezetből összegyűjtse, és a tüdőbe továbbítsa, ahol az oxigénnel telítődik, és leadja a szén-dioxidot, ezután az oxigénnel feldúsult vért a tüdőből összegyűjtse, és a szervezet felé továbbítsa.

A vérkeringéshez a következőkre van szükség:

  • Keringő folyadékra, ami maga a vér.
  • A folyadék áramlását biztosító pumpára, a szívre.
  • Olyan vérérrendszerre, amelyben a keringés zajlik, ezek a verőerek (artériák), a visszerek (vénák) és a hajszálerek (kapillárisok).
  • A keringést szabályozó rendszerre. E szabályozó rendszer központja a szív.
    nyirokrendszerre, mely a kiválasztást működteti

AZ EREK

A változatos magyar nyelvnek köszönhető, hogy a három ér a minden napi nyelv használatban ilyen sok elnevezéssel fordul elő.

1. ARTÉRIA(latin neve) magyar neve: ütő vagy verő ér

A szívet elhagyó erek az artériák, melyek a vért a szívből szállítják. A fő artéria 3 cm átmérőjű, a bal kamrából indul a neve: AORTA

Az artériák fala viszonylag vastag, az erek falában sima izom van, az erekben nyomás van. Ezt a nyomást mérik az orvosok a vérnyomásmérővel

Az artériák feladata a sejtek táplálása oxigénnel és tápanyaggal. A szívtől távolodva az artériák egyre kisebbek lesznek, végül hajszálerek lesznek, melyek már el tudják juttatni a vért a sejtekhez.

Az artéria sérülésekor a piros, híg vér spriccelve tör elő. Régebben szorító kötést alkalmaztak, ma már nyomó kötéssel kell ellátni a sérültet.

2. VÉNA (latin neve) magyar neve: gyűjtő vagy visszér

A vénákban a vér áramlása a szív felé tart. A vénás erek fala vastagabb, mint a hajszálereké, de vékonyabb, mint az artériás erek fala. Ezekben az erekben bomlás termék van, melytől a szervezetnek meg kell szabadulni. A széndioxidnak el kell jutni a tüdőbe, hogy ki tudjuk lélegezni. A többi bomlás terméknek a nyirok rendszeren keresztül vizelettel és széklettel kell távozniuk.

A vénákban a nyomás kicsi, a szív felé közeledve egyre kisebb. Ezekben az erekben negatív nyomás van ami azt jelenti, hogy a külső légköri nyomástól kisebb az erekben a nyomás. A vénás erekben vitorlás billentyűk vannak, melyek a sima izmok segítségével pumpálják a vért a szív felé. A vénában a vér sűrű, sötét színű. Sérülés esetén a vér lassan folyik. Nyomó kötéssel kell ellátni a sérültet, a testrészt fel kell pócolni. A vénás sérülések esetén is el vérezhet valaki, ha nem látják el azonnal.

3. KAPILLÁRIS EREK (latin neve) magyar neve: hajszálér

A kapilláris erek vékony falúak. Képesek összehúzódni és elernyedni. A szervezetben rengeteg hajszálér található, viszont csak kb. 10%-uk van nyitva, a többi készenléti állapotban van. Akkor nyitnak ki ha szükség van rá.(pl. tanuláskor az agy dolgozik a hajszálerek nyitva vannak, de az izmok pihennek ott a hajszálerek csukva vannak)

Sokkos állapot esetén az összes hajszálér kinyit a vér pang bennük, így nem jut el a létfontosságú szervekhez az illető keringése összeomlik.

A hajszál erek találkoznak a sejtekkel, eljuttatják hozzájuk a tápanyagot és az oxigént. A széndioxidot és a salakanyagot eljuttatják a vénákba.

A SZÍV

Az ember akár dolgozik, akár alszik, a szív automatikusan alkalmazkodik a különböző terhelésekhez, és ellátja az egész testet vérrel. A szív egy üreges izomtömeg, amely nyomópumpaként – az aortába (verőerekbe) löki a vért – és szívópumpaként – felveszi a vénákból ( gyűjtőerekből)l a vért – egyaránt működik. Mint szívó-nyomó pumpa rendezett ütemben hol kitágul, hol összehúzódik. A mellkasi üreg középvonalán, a tüdő két lebenye között található, ökölnyi nagyságú szervünk. Színe a sötét és a világosabb vörös árnyalatok valamelyike. Savós-rostos tasak veszi körül. Ezt szívburoknak nevezik.
A szív baloldalra átnyúlik, ezért érezzük a baloldalon a dobbanását.

A szív belseje függőlegesen két részre tagolódik, jobb és bal szív félre, melyeket izmos fal különít el. Mindkét szív fél két üregből áll, felül vannak a pitvarok, alul a kamrák. A kamrákat a kamrák közti sövény, a pitvarokat a pitvarok közti sövény választja el egymástól

A két szív fél mondhatni önáll életet él. A jobb szív fél vért pumpál a tüdőbe, ez a kisvérkör, a bal szív fél pedig a test egészét ellátó rendszer, a nagyvérkör gazdája.

A kamrák és a pitvarok között szívbillentyűk találhatók: a kéthegyű billentyű bal oldalt, a háromhegyű jobb oldalt. Ezek akadályozzák a vér szabad áramlását, amely így kizárólag a pitvarokból a kamrákba folyhat. A verőerek és a szív találkozásánál szintén találunk billentyűket, ezek az úgynevezett félhold alakú billentyűk, amelyek megakadályozzák a szív kamráiból kilépő vér visszaáramlását. A vénás szájadékoknál nincsenek billentyűk. A pitvarok kevesebb vért fogadnak magukba, mint a kamrák. Az átlagos pitvari vértérfogat fele a kamráénak. A bal kamra fala vastagabb a jobbénál, mivel nagyobb erőt fejt ki, hogy a vért eljuttassa a test egészébe.

A szív vastag izomszövetből épül föl, melyet izomrostok nyalábjai alkotnak. Saját beidegzése van, amely nagyszámú sejt és idegrost közreműködésével a központi idegrendszertől függetlenül szabályozza a szívműködést.
A szervezet által “elhasznált” vért – a felső és alsó üreges visszereken keresztül – a jobb pitvar veszi föl. A vér innen a jobb pitvar-kamrai határon elhelyezkedő háromhegyű billentyűn át a jobb kamrába ömlik. A tüdőverőér két fő ágán át a tüdőkbe kerül, ahol oxigénnel telítődik. Az oxigén dús vér a tüdővénákon áramlik vissza a bal pitvarba. A bal pitvar-kamrai határon elhelyezkedő kéthegyű billentyű átbocsátja a bal kamrába, amely a főverőéren keresztül pumpálja a vért a nagyvérkörbe. A folyamat ezek után megismétlődik.

Ha egy átlagos felnőtt vérereit képzeletben egymás mellé fűznénk, ezek 95 000 kilométernél is hosszabbak lennének.

A szív beidegződése

A szív kettős pumpaként működik. A billentyűk szelepként zárják el a visszaáramló vér útját, biztosítva annak egyirányú áramlását. Egy szívverés vagy szívciklus három szakaszra bontható. A szív rendezett összehúzódását és elernyedését a jobb pitvar tetején lévő szinuscsomó elektromos impulzusai szabályozzák. Ezeket az impulzusokat részben maga a szívizomzat, részben az idegrostok továbbítják.

A jobb és a bal szív fél eltérései

A keringő vér akadálytalan áramlása végett a két szív fél által az egyes szívverések alkalmával kipumpált vér mennyisége pontosan meg kell, egyezzen egymással. Ennek ellenére az érfalak ellenállása nagyobb a nagyvérkörben, mint a kisvérkörben, azaz a tüdő keringésében.
Ezért a bal szív félnek erőteljesebben kell összehúzódnia, mint a jobbnak, következésképpen izomzata is tömegesebb a jobb szív félnél. Felnőtteknél a bal és a jobb kamra vastagságának aránya 6:1, az újszülötteknél 1:1.

A szívnek saját érrendszere van, ezek az erek a koszorús erek. A koszorús erek feladata, hogy a szív izmait ellássák vérrel. A koszorús erek az aorta kezdetétől indulnak, így a leg frissebb vérrel tudják a szívet ellátni.

A szívnek saját ingerképző rendszere is van, melyet a vegetatív idegrendszer idegez be. Elsődleges ingerképző központja a szinusz központ, mely a jobb pitvarban van. A szinusz központ életünk végéig ver, percenként 70-72-ször húzódik össze. Másodlagos inger központja a szívnek szintén a jobb oldalán a pitvarkamrai központ. Ez a szív tartalék áramforrása. Amikor a szíveben valahol probléma adódik ő veszi át a szív irányítását. Ez a központ kisebb frekvencián dolgozik, ezért hosszú ideig nem képes a szívet irányítani, ekkor ültetik be a szívbe a pészmékert.

Vérképzés, vérkeringés betegségei:

A vérszegénység nem azt takarja, hogy kevés a vérünk, hanem az vér oxigénellátó fehérje-mollekulájának, a hemoglobinnak, illetve a vörösvérsejtek számának az alacsony mennyiségét jelenti. A vérszegény beteg szövetei nem jutnak elegendő oxigénhez, melynek tünetei az elején a fáradtság és a gyengeség, majd a letargia, a sápadtság, a légszomj, a szédülés, a lábdagadás és a szívdobogásérzés.
Leginkább fiatal korban, a vérszegénység leggyakoribb okozója, a vashiány. A kisbabák is ki vannak téve a veszélynek, mivel a tejalapú táplálkozás, alig tartalmaz vasat.
Amennyiben kevés belsőséget, húst, halat és zöldségfélét fogyasztunk, számíthatunk a vérszegénység tüneteire. A legtöbb vasat a májból nyerhetjük, terhesség alatt azonban semmiképpen ne fogyasszuk, mivel a terhes nő szervezetében a máj feldúsítja az A-vitamint, így ez fejlődési rendellenességeket okozhat.

Azáltal, hogy a vasat a szervezetünk nehezen tudja felvenni, van, hogy a megfelelő étrend mellett is vérszegénység jelentkezhet. A vasfelvételt a teában előforduló tannin meggátolja, így aki hajlamos a betegségre ne igyon teát. A fitinsav, mely a barna rizsben illetve a búzakorpában fordul elő, ugyancsak gátlólaghat a vas felszívódására.
Annak okán, hogy szervezetünk az állati eredetű táplálékból könnyebben veszi fel a vasat, érdemes heti egy alkalommal valamilyen belsőséget fogyasztani. A vas tartalmú táplálék kiegészítők időszakonkénti alkalmazása, ugyancsak jótékonyan hat. A dúsított zab- és kukoricapehely a nem állati eredetű ételek csoportjából, a legjobb vas források.

Forrás: internet

Kategóriák

  • Egészség
  • Gépi pedikűr
  • Gyermek és Kismama láb
  • Hasznos tudás
  • Kézápolás, Manikűr
  • Kézi pedikűr
  • Láb elváltozásai és kezelésük
  • Otthoni lábápolás
  • Pedikűr
  • Pedikűr eszközök
  • Szalon tippek

Címkék

baba babakörmök babaköröm baba láb benőtt köröm benőtt köröm kezelése benőtt köröm tünetei biológiai óránk bőrkeményedés diabéteszes láb eldobható szike gombás köröm gyógypedikűr gyógy pedikűr gyógyító pedikűr gépi pedikűr hasznosutdás higiénia japán manikűr karrier kismama kézápolás körömápolás láb deformitások lábköröm lábápolás manikűr pediklub pedikűr sarokrepedés spa pedikűr szakma szalonhigiénia tanulás terhesség unguis incarnatus várandósság árazás
Népszerű
  • Gél lakk a lábkörmökremájus 4, 2012 - 7:24 du.
  • Azok a fájdalmas bőrkeményedésekmájus 5, 2012 - 6:00 du.
  • Mitől deformálódnak el a lábkörmök?május 5, 2012 - 6:07 du.
  • Benőtt köröm (unguis incarnatus)május 5, 2012 - 6:16 du.
Legújabb
  • Sarokrepedés okaiA sarok repedés okai és kezelésejanuár 26, 2023 - 2:46 du.
  • Fertőtlenítés a pedikűr szalonbanoktóber 13, 2022 - 7:06 du.
  • Benőtt köröm és a baba lábakszeptember 16, 2022 - 6:44 du.
  • Minden, amire a benőtt köröm kezeléséhez szükséged...szeptember 6, 2022 - 4:21 du.
Hozzászólások

Iratkozz fel

hírlevelünkre

    Pediklub Logó

    ELÉRHETŐSÉG

    info@pediklub.hu

    WEBÁRUHÁZ

    www.aphroditewebaruhaz.hu

    TÁRSOLDALAINK

    Aphrodite 97
    Aphro Nails

    APHRODITE OKTATÁSI CENTRUM

    1132 Budapest, Visegrádi utca 60
    06 1 3601 275
    iskola@aphrodite97.hu

    Ügyfélfogadási idő:
    Hétfő-Péntek: 9:00-17:00

    Felnőttképző nyilvántartásba vételi száma: B/2020/001851

    APHRODITE PEDIKŰR MANIKŰR MŰKÖRÖM SZAKÁRUHÁZ ÉS BEMUTATÓTEREM

    1131 Budapest, Nővér utca 7C
    06 1 3601 275
    info@aphrodite97.hu

    Nyitvatartás:
    Hétfő-Péntek: 9:00-17:00
    (Szombat, Vasárnap: ZÁRVA)

    ©2008 - 2022 PediKlub - Minden jog fenntarva. | OnlineStory.hu | Süli Andi Visuals
    • Adatkezelési tájékoztató
    • Impresszum
    Orvosi pióca – A láb egészségének szolgálatábanBiológiai óránk, szerveink időbeni működése
    Scroll to top
    Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében, valamint a látogatottság mérése céljából sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával a tájékoztatásunkat elfogadod.
    Süti beállításokELFOGADOMAdatvédelmi tájékoztató
    Manage consent

    Privacy Overview

    This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
    Necessary
    Always Enabled
    Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. These cookies ensure basic functionalities and security features of the website, anonymously.
    CookieDurationDescription
    cookielawinfo-checbox-analytics11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
    cookielawinfo-checbox-functional11 monthsThe cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
    cookielawinfo-checbox-others11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
    cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
    cookielawinfo-checkbox-performance11 monthsThis cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
    viewed_cookie_policy11 monthsThe cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
    Functional
    Functional cookies help to perform certain functionalities like sharing the content of the website on social media platforms, collect feedbacks, and other third-party features.
    Performance
    Performance cookies are used to understand and analyze the key performance indexes of the website which helps in delivering a better user experience for the visitors.
    Analytics
    Analytical cookies are used to understand how visitors interact with the website. These cookies help provide information on metrics the number of visitors, bounce rate, traffic source, etc.
    Advertisement
    Advertisement cookies are used to provide visitors with relevant ads and marketing campaigns. These cookies track visitors across websites and collect information to provide customized ads.
    Others
    Other uncategorized cookies are those that are being analyzed and have not been classified into a category as yet.
    SAVE & ACCEPT