Miért vastagodik meg a lábköröm?
A lábkörmöknek fontos feladata van, az hogy segítsék a járást, a gördülékeny járás pedig három fázisra bontható, elsőként a sarkunk érintkezik a talajjal, majd átgördülünk a talpon és végül elrugaszkodunk a lábujjakról – az utolsó mozgásban van nagy segítségünkre az ujj végén elhelyezkedő elhalt szaru, a köröm. Sokan kérdezik, miért vastagodik meg a láb körme? Ennek bizony számos oka lehet, olyan is, amire sokan nem is gondolnánk, nézzük meg ezeket közelebbről!
Az egészséges lábköröm és annak ápolása
A köröm áttetsző színével, enyhe íveivel, megfelelő vastagságával a láb dísze, a szép egészséges köröm az egész test egészségi állapotát is tükrözi. Az egészséges körmöket szívesen megmutatjuk másoknak is, ezért viselünk nyitott orrú papucsot, szandált vagy éppen színesítjük, géllakkozuk azokat. Sokat nem nagyon foglalkozunk a lábkörmeinkkel, mert elég lassan növekszik (napi 0,05 mm) így elég havonta egyszer a hosszából rövidíteni egy keveset. Míg a kéz körmöket a napi tevékenységeink során gyakran szennyeződések csúfítják, addig a lábkörmök a cipőben ezektől a szennyeződésektől védve vannak.
Megvastagodott köröm – A lábköröm megvastagodásának okai
Sajnos a cipők nem védik meg a lábkörmöket a különböző körömdeformitások kialakulásától, sőt, néha még felelősek is lehetnek, hogy megváltozik a köröm formája, vastagsága vagy akár színe. Mi minden okozhatja a megvastagodott köröm kialakulását?
1. Különböző betegségek
Még jóval az orvostudomány elterjedése előtt már megfigyelték, hogy a haj, a köröm – mint a bőr függelékei – sok mindent elárulnak a test és a lélek egészségi állapotáról. Belgyógyászati betegségek miatt megváltozik például a táplálkozásunk, ezáltal nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű és minőségű ásványi anyagokat, vitaminokat, kollagént. Ilyenkor a köröm sem kapja meg a számára fontos tápanyagokat, így megváltozik a növekedése, a nedvességtartalma, a vastagsága.
Milyen betegségekre lehet jellemző a lábköröm megvastagodása? Szövődménye lehet például a pajzsmirigy alulműködésnek, a pikkelysömörnek, a diabétesznek, a kemoterápiás kezelésnek, az autoimmun betegségnek vagy az ekcémának is – nem minden betegre érvényes, de a betegségre jellemző.
2. Az idősödés
Sajnos az évek is múlnak, és ahogy a bőrön megjelennek a ráncok a köröm is megváltozik idős korunkban. Hozzá kell tenni, hogy ez sem igaz minden idős emberre, de valamilyen változás biztosan látható a fiatalkori és az időskori köröm között.
3. A köröm élő részének a sérülése
A felsorolásban utoljára hagytam a köröm megvastagodásának leggyakoribb okát: a köröm élő részének a sérülését. A köröm két részből áll, az egyik része a körömlemez, amit látunk, ez már nem élő, az anyagát tekintve rostos protein, amit keratinnak nevezünk, azaz a szaru. A másik része, amit viszont nem látunk az az úgynevezett mátrix. Ezen a kis területen folyamatosan termelődnek az élő csírasejtek ebből lesz a köröm, az élő sejtek ezen a kis helyen el is halnak mielőtt láthatóvá válik a körömlemez. Ezek a sejtek szépen sorba rendeződve egymás mellett és egymás fölött helyezkednek el. Kívülről egy vékony bőrréteg védi ezt a területet, tehát a mechanikai sérülések sajnos károsítják a sejtek épségét, ilyenkor a sejtek sorba rendeződése negatív értelemben átrendeződik: egymás fölé kerül sokkal több sejtsor, ezért a köröm vastagabb lesz.
Úgy is mondhatjuk, hogy a köröm nem előre növekszik, hanem felfelé vastagodik, mivel a sérülés élő sejteket károsított, ezért a köröm megvastagodása maradandó körömdeformitás lesz.
Milyen a megvastagodott köröm?
A megvastagodott köröm színe megváltozik, már nem áttetsző, hanem pata színű, de attól még egészséges csak vastag. A megvastagodott körömnek megváltozik a formája is, egy kicsit domborúbb lesz. Sőt, megváltozik a növekedési ideje is, lényegesen lassabb lesz, ennek oka, hogy nemcsak előre növekszik, hanem felfelé is, azaz folyamatosan vastagodik.
Gombás köröm? – Ne ítélj elsőre!
A legtöbb ember a színében és vastagságában megváltozott, megvastagodott körmökre, rögtön gombás körömként tekint, és sajnos gombás körömként kezdi el kezelni azt. Ne ítélj elsőre! Pedikűrös vagy, vagy orvos a hivatásod, vagy csak egy átlag emberként látsz ilyet? Attól, hogy a megvastagodott köröm, körmök nem esztétikusak, nem a legszebb látványt nyújtják, nem biztos, hogy a gombák elszaporodtak ezen a területen, hiszen ne feledd, ez egy sérülés következménye, nem egy fertőzés miatt kialakult változás. Ne a nem létező gombát kezeld, hanem a megvastagodott körömlemezt próbáld esztétikussá tenni a megfelelő forma és vastagság kialakításával!